Ali poznate avtohtone slovenske drevesne vrste?
Avtohtone ali samonikle drevesne vrste so tiste drevesne vrste, ki so na ozemlju Slovenije naravno prisotne in ne kot posledica delovanja človeka.
V Sloveniji je avtohtonih 71 različnih drevesnih vrst, od tega 61 vrst listavcev in 10 vrst iglavcev.
Jože Prah prihaja iz Posavja, iz občine Sevnica. Doma je na Zajčji gori, to je hribček nad samo Sevnico, iz svoje hiše ima pogled na reko Savo in na Grintovec. Pogled iz njegove hiše je zaznamoval njegovo življenjsko filozofijo, ki je tesno povezana z naravo, gozdom, hribi in gorami, hkrati pa je povezana s samim seboj in sočlovekom. Zaposlen je v Zavodu za gozdove Slovenije. S prostovoljskim delom je začel že zelo zgodaj, leta 1974 v Planinskem društvu Lisca Sevnica, in se s tem vključil v Planinsko zvezo Slovenije, kjer je danes član UO in predsednik Meddruštvenega odbora planinskih društev Zasavja in Posavja. Je eden od ustanoviteljev Turističnega društva Ostrovrharji Svibno. Pri Turistični zvezi Slovenije dejavno deluje od leta 2002. Jože Prah je tudi predsednik Komisije za Evropske pešpoti v Sloveniji. Je soavtor več razvojnih usmeritev na širšem slovenskem območju in ustanovni član Društva za razvoj slovenskega podeželja. Projekti Pametne vasi, Les je lep, Posavske poti prijetnih doživetij, Biovill, Dolina Sopote, kjer si človek gozd in voda podajo roke, Pohodniški festival, Vodnik v naravi in krajini in drugi načrtno posegajo v razvoj okolja. Je pobudnik turističnih in drugih prireditev, kot so npr. Oglarski dnevi, Splavarjenje na Savi, Pohod po poti oglarjev, Teden gozdov, Klepet na naj poti … Je tudi predsednik Društva oglarjev Slovenije in predstavnik naše države v Evropski zvezi oglarjev. Ponosen je na odlično sodelovanje ZGS in KTRC Radeče. Je tudi ustanovni član Slovenskega ekološkega gibanja. Je predsednik Društva lastnikov gozdov Sopota - Laško in tajnik Lovske družine Radeče. Še posebej pa je ponosen na delo mentorja v Študijskih krožkih, ki delujejo pod okriljem Andragoškega centra Slovenije, Zavoda za gozdove Slovenije in KTRC Radeče. V okviru projekta Moja dežela – lepa in gostoljubna je pobudnik tekmovanja in ocenjevanja za Naj tematske poti v Sloveniji ter član ocenjevalnih komisij mladinskih projektov TZS. Kot predavatelj se pojavlja na mnogih domačih in mednarodnih simpozijih in seminarjih s skupnim namenom sonaravnega bivanja Narave in ljudi. Vodi razne seminarje za vodenje v naravi, saj meni, da moramo obiskovalcem, turistom, znati pričarati kakovostne zgodbe. Sam je tudi planinski in turistični vodnik ter vodnik Interpret Europe.
Za svoj prispevek in prizadevno prostovoljsko delo v turistični društveni organizaciji je leta 2012 prejel posebno priznanje TZS in leta 2014 plaketo Državnega sveta najzaslužnejšim prostovoljcem. Za svoje delo je prejel tudi najvišje priznanje občine Sevnica in Radeče, Planinske zveze Slovenije, Osnovne šole Sevnica, Lovske zveze Slovenije, Zavoda za gozdove Slovenije, Občinske turistične zveze Sevnica leta 2021 … Še posebej pa je ponosen na priznanje Andragoškega centra Slovenije v letu 2004 za promocijo učenja in znanja ter za proglasitev za Naj gozdarja v letu 2008.
Njegove besede so: Delam prav tisto, kar si želim. Nimam meje med delovnim in prostim časom. Pri meni se vse to prepleta, kar mi je super, včasih pa ni super za druge. Kar dam, to dobim. Verjamem v dobro ljudi, Narave in Gozda.
Za svoj prispevek in prizadevno prostovoljsko delo je prejel veliko posebnih priznanj (DS, TZS, PZS, ACS, občinska …).Njegovo življenje je res pestro, saj sodeluje v številnih organizacijah in društvih, je mentor, predavatelj, pohodnik, oživlja stare, skoraj pozabljene obrti in dejavnosti in še bi lahko naštevali.
Jože Prah je kritičen do odnosa, ki se zdi, da prevladuje, ko govorimo o gozdu, to pa je, da je to le prostor, iz katerega črpamo njegovo bogastvo – les in nič drugega.
Poseben izziv za vse plati življenja je čas epidemije in ljudje smo se nekako spet bolj približali naravi. Spet odkrivamo pozabljene sprehajalne, naravoslovne, učne, športne in druge tematske poti. Posebno pri teh zadnjih je Jože Prah koordinator ali predsednik komisije za izbiro naj tematske poti, ki poteka vsako leto pod pokroviteljstvom Turistične zveze Slovenije, Zavoda za gozdove, Outdoora Slovenije in drugih. Kot opozarjajo številni, pa so novodobni pohodniki ali obiskovalci narave pri iskanju sprostitve v naravi pozabili na vedenje v naravnem okolju. S tem se strinja tudi Jože Prah.
Jože Prah ves čas opozarja na vrednost in pomen narave in njene biotske raznovrstnosti, hkrati pa na vlogo človeka pri ohranjanju tega bogastva, ki ga upravljamo. Človeka tudi ne smemo spregledati, ko skušamo v njegovem okolju zadeve nadgraditi, recimo pri urejanju pohodnih poti. Pri tem pa ne pozabi omeniti, da prihajajo k nam obiskovalci predvsem zaradi narave in ne zaradi drugih ponudb.
Jože Prah je, kot po ljudsko rečemo, »taužentkincler« ali tudi »taužentkunstler«: človek, ki počne tisoč in eno stvar.
Leon Kernel je bil rojen leta 1956 kot tretji otrok materi Alojziji, ki je bila po poklicu terenska babica, in očetu Janezu, po poklicu geodetski pomočnik. Osnovno šolo je obiskoval na Prestranku, z odliko je zaključil srednjo gozdarsko šolo v Postojni.
Leta 1982 je diplomiral na univerzitetnem študiju Gozdarskega oddelka Biotehniške fakultete v Ljubljani z diplomsko nalogo Gozd – glasba. Ta diplomska naloga je bila inovativna sinteza novih pogledov na odnos umetnosti in narave in je predstavljala novo filozofijo umetnosti kot refleksije človekovega odnosa do narave. Mentorji diplomskega dela so bili iz gozdarstva prof. dr. Dušan Mlinšek, z oddelka za muzikologijo prof. dr. Dragotin Cvetko in psiholog prof. dr. Anton Trstenjak. Daljši povzetek te diplomske naloge je na željo urednikov objavil Cerkveni glasbenik. Obenem je diplomiral tudi na Orglarski šoli v Ljubljani z diplomo A. Leta 1979 se je vpisal v Visoko šolo za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu na Orgelrepertuarkurz pri profesorju Ottu Brucknerju. Študij v Gradcu je zaključil leta 1984.
Njegova prva zaposlitev je bila v Glasbeni šoli Postojna, kjer je 16 let poučeval klavir in glasbeno teorijo. Nekaj njegovih najboljših učencev je nadaljevalo študij glasbe na Ljubljanski akademiji za glasbo.
Od leta 1969 naprej je vodil večje število pevskih zborov. S srednješolskimi zbori in skupinami so dosegali vidne glasbene uspehe. Spodbujal je skladatelje, da so pisali dela posebej za zbore, ki jih je takrat vodil. Dejavno je delal in še dela kot organist v domači župniji in po svojih močeh skrbi za animacijo cerkvenega glasbenega življenja na Postojnskem. Poročen je z Vilmo Hvala in imata tri otroke: Blaža, Nežo in Jurija.
Med letoma 1985 in 2004 je poučeval orgle in klavir na ljubljanski orgelski šoli. Več njegovih študentov se je po končanem študiju orgel vpisalo na ljubljansko akademijo za glasbo. Po naročilu so za te študente orgel skladatelji napisali več orgelskih del. Poleg uspehov njegovih študentov na državnih tekmovanjih je nekaj njegovih študentov nadaljevalo in končalo tudi študij glasbe v Gradcu in na Dunaju ter v Švici.
Že od leta 1974 je sodeloval v velikih slovenskih glasbenih projektih. Dejavno je sodeloval pri izjemnem glasbenem projektu Ad portas Israel velikega slovenskega skladatelja Avgusta Ipavca, ki deluje kot duhovnik na Dunaju. Oratorij je vključeval veliko število ustvarjalcev in poustvarjalcev z območja današnjega druženja Alpe–Jadran.
Več kot deset let je bil urednik glasbene priloge Sončne pesmi, revije za otroško in mladinsko cerkveno glasbo. Vanjo je napisal tudi večje število člankov. Veliko je pisal tudi za Cerkvenega glasbenika. S svojimi strokovnimi prispevki je sodeloval na nekaterih državnih simpozijih o naših cerkvenih skladateljih.Je član Slovenskega Cecilijinega društva in je bil nekaj časa tudi njegov podpredsednik. Bil je tudi član Slovenskega odbora za cerkveno glasbo. Opravljal je svetovalno dejavnost v zvezi s cerkveno glasbo, posebej pa je v osemdesetih in devetdesetih desetletjih prejšnjega stoletja sodeloval pri ohranitvi starih orgel in nastajanju novih.
Od leta 1996 poučuje v Srednji gozdarski in lesarski šoli Postojna gozdarske strokovne predmete, dendrologijo, trajnostni razvoj, varstvo okolja in narave, urejanje gozdnate krajine, krajinsko pedagogiko. Na višji strokovni šoli v Postojni v smeri gozdar lovec je predavatelj gojenja gozdov z osnovami fitocenologije in trajnostnega razvoja z izbranimi poglavji iz biologije. Kot avtor in soavtor je sodeloval pri prenovi tehniške in poklicne smeri v gozdarstvu in pri postavitvi višješolskega programa gozdar lovec.
Pripravil je več osnutkov in učbenikov za predmet in module, ki jih poučuje. Pripravil je veliko število izvirnih učnih pripomočkov za predmete, ki jih uči. Na seminarjih se je izpopolnjeval s področij psihologije, geologije, botanike, gozdarstva, trajnostnega razvoja … V okviru Srednje gozdarske in lesarske šole Postojna je postavil več razstav s področja gozdarstva in dendrologije, ki so bile odprte tudi za javnost. Skrbi tudi za popularizacijo gozdarstva za osnovne šole, ki jih povabi v Srednjo gozdarsko in lesarko šolo Postojna ali skupaj s sodelavci pride k njim v goste. V petindvajsetih letih je skupaj s sodelavci tako pripravili delavnice, tehniške in naravoslovne dneve, ekološke in energetske dneve ter veliko število tematskih delavnic za več kot 30.000 osnovnošolcev in učiteljev iz vse Slovenije in zamejstva.
Pripravlja seminarje strokovnega izobraževanja za slovenske učitelje z gozdarsko in širšo tematiko. Piše tudi članke v strokovnih revijah o gozdarstvu.
Ob začetnem mentorstvu Zavoda za šolstvo skupaj z dijaki sodeluje v projektu zbiranja domačih imen dreves in grmov za področje vse Slovenije – Drevo in njegove korenine.
Sodeluje z gozdarsko in ostalo stroko v okviru praktičnih projektnih in raziskovalnih del, ki jih izvajajo dijaki Srednje gozdarske in lesarke šole Postojna v okviru pouka in zunaj njega. S stroko sodeluje tudi pri pripravi strokovnih ekskurzij za dijake v okviru vse Slovenije in tujine. Del svojega časa pa zunaj šole posveča tudi lokalni zgodovini, na temo katere je napisal poleg člankov tudi nekaj knjig. Ukvarja se tudi z raziskavami izvora priimkov ter analizo izvora toponimov.Je član Škofijskega odbora za družino škofije Koper. Skupaj z ženo vodi del priprave na krščanski zakon v postojnski dekaniji. Ko je bil v letu 2018 njegov sin Blaž posvečen za duhovnika, je zložil tudi pete mašne dele za njegovo novo mašo. Od tedaj naprej se posveča tudi skladanju vokalnih in vokalno-instrumentalnih skladb za potrebe bogoslužja.
Ljubiteljsko tudi veliko fotografira v naravi za potrebe pouka v gozdarskih usmeritvah.
Salix viminalis
Beka je listopadno drevo z dolgimi, upogljivimi šibami, ki zraste povprečno od 4 do 5 metrov v višino, lahko pa celo do 10 metrov.
Skorja drevesa je rjava in razpokana na deblu, veje pa imajo rumeno in gladko lubje.
Listi, ki so dolgi do 10 cm so suličasto oblikovani ter imajo nepravilno rahko narezan rob. Na veje so nameščeni premenjalno, imajo kratek pecelj in v jeseni odpadejo. Zgornja stran listov je gladka in zelena, spodnja pa srebrno siva in poraščena z gostimi, zelo kratkimi dlačicami.
Cvetovi, ki poženejo marca, so združeni v velike mačice s rostimi prašniki.
Plodovi so sedeče kosmate glavice.
Uporabnost vrbe je različna. Lubje vrbe se uporablja v zdravilne namene. V preteklosti so za hrano uporabljali mlade kuhane poganjke, posušeno in zmleto notranjo stran lubja so dodajali moki za peko kruha, kot nadomestek za pravi čaj so uporabljali liste. Pomembna je tudi tehnična uporabnost vrbe. Les vrbe je primeren za obdelavo. Vrba je hitrorastoča rastlina, zato je primerna za vzgojo v zunaj gozdnih nasadih za pridobivanje biomase ali kot surovino v papirni industriji. Zaradi močnega koreninskega sistema so uporabne za utrjevanje brežin.
V Sloveniji je gospodarski pomen vrbe, v primerjavi z drugimi drevesnimi vrstami, majhen. Eden od razlogov je tudi ta, da je pravih rastišč, ki bi ji idealno ustrezala, zelo malo. Upogljive šibe so v preteklosti veliko uporabljali za pletenje košar in drugih predmetov ter za vezanje v vinogradih. S šibami, ki so jih prej obdelali, so tudi opletali steklenice.
Že v antiki in kasneje v srednjem veku je skorja veljala za zelo učinkovito zdravilo proti vročini in revmatičnih obolenjih. Danes pa iz vrbovega lubja sintetično izdelujejo acetilirano salicilno kislino, ki jo poznamo kot aspirin. Vse vrste vrbe vsebujejo učinkovino salicin (7-10 %) in morda bi bilo celo bolje, če bi uporabljali več naravnih pripravkov iz vrbovega lubja, saj bi se tako izognili številnim nezaželenim stranskih učinkom sintetičnih zdravil.
Drevo se razmnožuje s potaknjenci in preko semen, kmetje pa pogosto drevo razmnožijo s tako imenovanimi »grebenicami«, vejami, ki jih zakopljejo v zemljo, da poženejo korenine, nato pa odrežejo del, ki poganja z matičnega drevesa. Beka najbolje uspeva v mokri zemlji, razširjena pa je po vsej Evropi, pa tudi v severovzhodni Aziji in celo v Himalaji. Najraje se zadržuje ob vodi. V Sloveniji na naravnih rastiščih najdemo 23 različnih vrst - nekaj od teh je pri nas avtohtonih, nekaj pa se jih je s pomočjo človeka k nam priselilo od drugod.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sallix alba
Je do 20 m ali celo 30 m visoko listopadno drevo. Krošnja drevesa je velika, sestavljena pa je iz dolgih visečih vej. Mladi poganjki so rdečkaste barve in so izredno upogljivi.
Lubje po deblu je sivo in z leti razpoka, po vejah pa je gladko in svetlejše sive barve.
So suličasti in dolgi med 7 in 10 cm. Na obeh koncih so zašiljeni. Po zgornji strani so svetleče zeleni, po spodnji pa poraščeni z gostimi kratkimi belimi dlačicami. Peclji so kratki, listni rob pa je drobno narezan.
Dvodomna in žužkocvetna vrsta, ki cveti aprila hkrati z olistanjem. Cvetovi so združeni v mačice. Moške mačice so dolge okoli 7 cm in imajo po dva prašnika in rumene prašnice. Ženski cvetovi so manjši in rahlo povešeni.
So majhne okroglaste tvorbe, polne semen, ki imajo na zgornjem koncu šopke majhnih belih dlačic.
Včasih so oglje, pridobljeni iz lesa bele vrbe uporabljali pri izdelavi smodnika, lubje pa so uporabljali za strojenje. Les je mehak in srednje težak. Zelo krhek in slabo obstojen. Uporabljajo ga za polnila pri pohištvu, igrače, zobotrebce ...
Drevo je dobilo ime po značilni beli barvi spodnjega dela listov. Ima veliko zdravilnih učinkov: blaži bolečine, zdravi vnetja, preprečuje in znižuje temperaturo in bolečine pri osteoartritisu. Deluje protirevmatično, protivnetno, razkuževalno. Zbija vročino, stiska in krči tkivo, spodbuja prebavo. Nekoč je veljala za prekleto drevo. Simbolizira žalost brez ljubezni in vdovstvo. Grki so vrbe povezovali s smrtjo in Hadom. Tudi Shakespeare jo večkrat omenja v svojih dramah. Največje vrbe pri nas so v okolici Kostanjevice.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Carpinus betulus
Je visoko drevo, ki zraste do 25 m. Ima neenakomerno krošnjo, deblo je skrivenčeno, po deblu potekajo podolžne brazde.
Je gladko in sivo-rdeče barve, pozneje so na njem odebeljene kačasto vijugaste razpoke. Deblo postane kmalu grčavo in brazdasto.
So od 8 do 10 cm dolgi, podolgovati in jajčasti, po robu pa so napiljeni. Ravne žile so zelo izrazite.
Je enodomno drevo. Moški cvetovi so brez cvetnega odevala, imajo 7 – 9 prašnikov in rastejo po 1 v zalistju podpornega lista. Združeni so v 4-6 cm dolge zelenkaste mačice, ki se aprila razvijejo iz cvetnih brstov na lanskih poganjkih. Ženska socvetja so le do 2 cm dolga in tanjša, razvijejo se na koncu poganjkov.
Njegovi plodovi so majhni sploščeni oreški, ki ležijo na trikrpih ovršnih listih in dozorijo oktobra. Plodovi so združeni v nekakšne viseče klase.
Gabrov les je eden najtrših in najmočnejših lesov, ki pa je zelo slabo obstojen. Razen za kurjavo se uporablja za izdelavo kladivc pri klavirjih, delov pihal in lesenih delov različnih stiskalnic. Nekoč so iz njega izdelovali prečke in pesta koles za vozove, zobce mlinskih koles, krogle za balinanje, keglje ali lesene vijake in čoke za sekanje mesa. Listje z narezanih vej je bila nekoč priljubljena živinska krma.
Najdebelejši v Sloveniji je Kuharjev navadni beli gaber v Zaborštu pri Kostanjevici na Krki z obsegom 470 cm in višino 15 m. Cvetni prah lahko povzroča alergijo. Po ljudskem verovanju sveto drevo s čarobno močjo (vanj naj ne bi nikoli udarila strela).
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Populus alba
Beli topol je do 30 metrov visoko drevo z ravnim deblom. Krošnja je široka in pogosto nesimetrična. Koreninski sistem je dobro razvit.
Je sivo do sivkasto zeleno. Skorja je pri odraslih drevesih razpokana.
Listi so jajčasti ali elipsasta in so polno razviti topo ali redko nazobčani. Mladi listi so trikotno ali dlanasto deljeni. Po zgornji strani so temno zelene barve, na spodnji pa sive barve.
Dvodomna, redko enodomna in vetrocvetna vrsta, ki cveti marca in aprila pred olistanjem. Moški cvetovi so dolge, valjaste in viseče mačice s 7 do 10 prašniki in sprva škrlatne, kasneje pa rumene prašnice, ženski pa so krajši in imajo rdeče brazde.
Iz ženskih cvetov se razvijejo gladki glavičasti plodovi, ki maja dozorijo in razpadejo na dva dela. V njih so drobna puhasta semena.
Les je lahek in mehak ter se uporablja za izdelavo pohištva in zabojev, pa tudi kot celulozni les. Sadijo ga tudi v parkih, drevoredih in za hitro ozelenjevanje golih površin.
Beli topol pomaga premagati strah. Strah pred prihodnostjo, pred odgovornostmi, ki so nepremostljive na poti, ki smo se na njej znašli, in je energija osebnih darov, ki smo jih prinesli na svet.
Beli topol je pomembna vrsta, ki tvori poplavne vrbovo-jesenove sestoje. Občasno se skriža s trepetliko (Populus tremula), križnec je sivkasti topol (Populus x canescens). Beli topol ima gospodarsko vrednost, pogosto ga sadijo kot okrasno parkovno drevo. V Avstraliji je ponekod invazivna vrsta. Zgodaj spomladi, v času plodenja, lahko semena povzročijo alergijske reakcije občutljivejšim ljudem.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sorbus torminalis
Brek je do 25 m visoko in do 1 m debelo listopadno drevo z ravnim deblom in dobro razvito, gosto in okroglasto, na prostem do tal segajočo krošnjo z navzgor usmerjenimi vejami. Koreninski sistem je močno razvit in pokriva površino, večjo od površine, ki jo zastira krošnja.
Skorja je siva, bleščeča in gladka, prečno in vzdolžno razpokana in odpadajaoča.
So široko jajčasti in krpati, zgoraj bleščeče temno zeleni.
Cvetovi so združeni v 10 – 12 cm širokih, gosto puhastih in belih češuljastih socvetjih. Posamezni cvetovi so dvospolni. Je enodomna in žužkocvetna rastlina. Cveti maja in junija po olistanju.
So majhni jabolkasti in elipsoidni, rjavi, posuti z belimi pikami. Dozorijo septembra meseca. Vsak plod vsebuje 2 – 4 podolgovata semena.
Brekovina je zelo kakovosten in cenjen les. V zadnjih letih na evropskem trgu, kjer najlepša furnirska debla prodajajo celo na licitacijah, dosega izjemno visoko ceno. Les je težek, trd, trden, trajen, elastičen in ima zelo lepo črnjavo. Uporabljajo ga v kolarstvu, strugarstvu, za izdelovanje inštrumentov in glasbil (dude, klavirske tipke). Ponekod ga v bližini hiš sadijo kot sadno drevo. Plodovi so užitni, umedeni po okusu podobni hruškam in uporabni za cenjeno žganje. Imajo tudi nekaj zdravilnih lastnosti, saj pomagajo pri bolečinah v trebuhu. Brek je tudi primerna vrsta za sajenje po parkih in vrtovih. Brek pa je uporaben tudi drugače. Že iz majhne vejice se lahko pridobi rumeno in rjavordeče barvilo, ki se uporablja za barvanje tkanin.
Najdebelejši znani brek v Sloveniji raste na cerkvenem vrtu v vasi Kobilje v Prekmurju. Obseg njegovega debla je 273 cm,visok pa je 14 m. Rastlina ima rada toplo in sončno lego.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Prunus perisca
Breskev je majhno, do 8 m visoko listopadno drevo z nizko in široko razraščeno krošnjo. Deblo se pogosto že zelo nizko nad tlemi razdeli v več enako močnih vej, večkrat raste tudi kot grm.
Mladi poganjki so precej ravni, goli, na sončni strani rdečkasto rjave barve, na senčni zelenkasto rjave.
Breskev ima srednje velike do velike cvetove, ki so rožaste ali zvončaste oblike. Cvetovi zvončaste oblike so rdeče barve, venčni listi pa so majhni. Ti cvetovi so veliko manj privlačni. Rožasti cvetovi so veliki, petali so rožnate barve in zelo opazni ob cvetenju breskev. Breskev je samoplodna sadna vrsta. Čebele pa oprašijo večino breskovih cvetov.
Koščičasti plodovi so okrogli, 5 – 8 cm debeli, sončni, zelenkasti, rumenkasti ali rdečkasti in po površini žametasto dlakavi. Površina koščice je globoko razbrazdana.
Uporabni so predvsem plodovi, imenovani breskve. Uživamo jih presne, redkeje sušene. Breskove liste in seme so včasih v zdravilne namene uporabljali kot nadomestek za grenke mandlje, sveži plodovi in njihov sok pomagajo pri prebavnih motnjah, vročinskih boleznih in ledvičnih kamnih, ter izboljšujejo kri. Breskove koščice uporabljajo tudi za izdelavo aktivnega oglja za filtre. Seveda je breskev tudi lep okras.
Uživanje breskev lahko pri nekaterih občutljivih ljudeh povzroča alergijo. Breskve ne smemo saditi blizu mandljev, ker se vrsti lahko križata in mandlji postanejo grenki. Breskve so v 5. stoletju pred našim štetjem gojili na Kitajskem. Veljale so za simbol nesmrtnosti in dolgega življenja. Breskve so nato začeli gojiti v Perziji in nato jih je Aleksander Veliki prenesel še v Evropo. Krištof Kolumb pa je nato breskve prenesel še v Novi svet. Breskev so v naše kraje prinesli Rimljani v 3. ali 4. stoletju. Rimljani so breskev prevzeli od Grkov, ti pa od Perzijcev. Dolgo časa so ta plod imenovali »Perzijsko jabolko«. Poznamo več kot 2000 vrst breskev.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Fagus sylvatica
Do 40 m visoko drevo, krošnja, vejnata in gosta. Dočaka do 150 let starosti. Les je trd in težak. Koreninski sistem je razvejan, srednje globok.
Svetlosivo, do visoke starosti gladko, posejano z belkastimi pegami.
6-8 cm dolgi, bleščeči se in jajčasti, celorobi in rahlo valoviti, na robovih koničasti. Premenjalno nameščeni. Sprva so svetlozeleni, svileno dlakavi, pozneje so temno zeleni, jeseni rumeno rdeči. Ko se posuše, ostanejo delno na drevesu do spomladi.
Bukev je enodomno, vetrocvetno drevo, moški kroglasti cvetovi vise v šopih na dolgih pecljih, ženski pa v parih v dlakavem ovoju. Cveti maja.
Po dva ostroroba 1-2 cm dolga rjava oreška, žira v lupinici z mehkimi bodicami, ki se, ko dozorijo, odpro s štirimi loputami.
V Sloveniji je navadna bukev med gospodarsko najpomembnejšimi vrstami. Ima trd, težek, elastičen in na prostem slabše obstojen les z veliko ogrevalno močjo. Iz njega pridobivajo kakovostno oglje. Les je uporaben zlasti za izdelavo upognjenega pohištva, parketa, vezanih plošč in za železniške pragove. Slabši les uporabljajo za pridobivanje celuloze. Plodovi bukve so užitni, vendar samo kuhani ali praženi. Surov žir pa so nekoč uporabljali za hrano prašičem. Navadna bukev je tudi okrasno drevo, primerno za večje parke, vrtove in drevorede. Zelo priljubljene so sorte z rdečimi listi. Znanih je menda več kot 250 rab bukovine.
Najdebelejša bukev v Sloveniji, ki pa se v zadnjih letih suši, je Spolobničarjeva bukev v Staro Oselici na Sovodnjem, z obsegom debla 624 cm. Bukev s podobnim obsegom 610 cm raste v Kokri. Visoka je 30 m. Bukev na Beljavi ob Bohinjskem jezeru pa ima obseg 527 cm. Nad Sotesko pri Straži blizu Novega mesta raste čisti bukov sestoj v katerem je nekaj izjemnih primerkov bukev.
Prava posebnost pa so tudi poskusne ploskve bukovih sestojev v Brezovi rebri. Verjetno najdebelejša evropska bukev ima obseg 960 cm in raste pri Mecklenburgu v Nemčiji. Bukev naj bi bila varuhinja pred strelo, in v njo naj ne bi nikoli udarila strela, ker je sveta in je dala Mariji z Detetom zavetje. Pri Keltih je imela vlogo mejnega drevesa, ker je njen dan, to je 22. december, jesen prešla v zimo. Odrasla bukev porabi dnevno 9,3 m3 ogljikovega dioksida in sprosti 9,4 m3 kisika. Bukev najdemo na skoraj 89 % površine slovenskih gozdov. Kot prevladujočo drevesno vrsto - z deležem v drevesni sestavi nad 50 % - jo najdemo na dobrih 28 % površine gozdov, v katerih uspeva, oziroma na četrtini vseh gozdov. Zavod za gozdove Slovenije ocenjuje njeno lesno zalogo na okvirno 100 milijonov kubičnih metrov lesa - pomembnega obnovljivega naravnega vira. To pomeni približno petindvajset odraslih dreves bukve na prebivalca Slovenije. Trendi nakazujejo, da se bo njen delež v prihodnosti znatno povečal. Drevo ima izjemno energijo bele barve, ki ugodno deluje na čustveno področje. Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je na seznam svetovne dediščine uvrstila starodavne in prvinske bukove gozdove v gozdnem rezervatu pragozd Krokar in Snežnik-Ždrocle.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Pinus cembra
Cemprin, tudi švicarski bor ali limba je vrsta bora, ki sega v višino do 25 in celo do 35 m, deblo pa ima lahko tudi 1,5 m premera. Ima ozko valjasto krošnjo. Veje so kratke in ukrivljene navzgor.
Sprva je sivozeleno in gladko, pozneje pa sivorjvo in razpokano.
Tako kot pri vseh borih te skupine, so iglice cemprina združene v šopih po pet, dolge so med 5 in 9 cm.
Enodomna in vetrocvetna vrsta, cveti od maja do julija. Moški cvetovi so rdečkasti ali rumenkasti in rastejo v skupinah na dnu letošnjih poganjkov. Ženska storžasta socvetja pa so zelenovijoličasta.
Češarki, storži merijo v dolžino med 4 in 8 cm, semena, ki se nahajajo v njih, pa so dolga med 8 in 12 mm, njihova krilca pa so le rudimentarna. Semena prenašajo ptice, predvsem lešnikar (nucifraga caryocatactes). Storži zorijo tri leta.
Je priljubljen kot okrasno drevo v parkih in velikih vrtovih. Semena tega bora so uporabljana podobno kot pinijole in so lahko uporabljana tudi kot aromatični dodatek v žganju.
Kot vsi ostali evropski in azijski beli bori, je tudi cemprin zelo odporen na bolezen cronartium ribicola. Ta gobava bolezen se je iz Evrope razširila v Severno Ameriko, kjer je povzročila veliko umrljivost med avtohtonimi belimi bori, posebno pri vrsti pinus albicaulis. Pozitivne učinke Cemprina so poznali že v starih časih, zdaj pa je to potrjeno tudi z znanstvenimi študijami. Cemprin oddaja prijeten vonj Pinosilvin, ki ima izjemno pozitivne vplive na človeka: deluje pomirjujoče, med spanjem umiri srce za kar 3.500 utripov, kar je približno ena ura delovanja na dan, omogoča boljšo regeneracijo, izboljša odpornost, zmanjša občutljivost na vremenske spremembe, ima antibakterijski in biocidni učinek, odganja molje, pršice ...
Alergikom osvežujoč in prijeten vonj olajša dihanje in vpliva na splošno počutje. Priporočljiv je za alergike saj deluje antibakterijsko, zavira razvoj gob in plesni, ima biocidni učinek – odganja pršice, molje ...
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Alnus glutinosa
Do 25 m visoko drevo, sprva je valjasto s koničasto krošnjo, pozneje se krošnja zaobli. Deblo sega vse do krošenj. Včasih raste iz ene korenine več debel. Veje štrlijo vodoravno. Koreninski sistem je srčast in dobro razvit, nima sicer glavne korenine ima pa razvite 3-4 močno razrasle stranske korenine.
Na mladem drevesu je gladko, bleščeče se, zelenkasto rjavo, pozneje je črno in razpokano v ploščice.
Do 10 cm dolgi, jajčasti, na koncu zaobljeni, enojno napihnjeni, na spodnji strani so svetlejši, enostavni. Ko so mladi, so tudi lepljivi. Jeseni listje odpade, ko je še zeleno.
Je enodomna in vetrocvetna vrsta, cveti februarja in marca že pred olistanjem. Moški in ženski cvetovi se na drevesu razvijejo že poleti, moški v nekaj cm dolgih, v skupine po 3-4 združenih v trdih vijoličastih mačicah, ženski kot drobni temno rdeči klaski v skupinah po 2-8. čez zimo mirujejo nato pa se spomladi moški razvijejo v10 cm dolge rumenorjave mačice, ženski v drobne, pokončne, rdeče klaske.
Ženske mačice med zorenjem olesene, seme, sploščeni krilati rjavi oreški, padejo iz njih šele po koncu zime.
Les je zelo kakovosten. Je lahek, mehek in redčkastobel, lahko se cepi in dobro obdeluje, na zraku zaradi oksidacije kmalu pordeči, v vodi pa je izjemno trajen. V Prekmurju je pomemben gradbeni les. Luščenec se uporablja kot imitacija tropskega lesa.
Skoraj polovica Benetk, tudi znameniti most Rialto, stoji na jelševih pilotih. V Prekmurju iz njega izdelujejo cokle, svinčnike, krste, pipe za vinske sode in škatlice za cigarete. Najboljše oglje za izdelavo smodnika pridobivajo iz lesa črne jelše.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sambucus nigra
Je običajno do 7 m visok grm. V nekaterih primerih se lahko razvije v drevo, ki doseže višino do 10 ali (zelo redko) 12 m. Bezeg je razširjen po vsej Sloveniji. Dobro uspeva na globokih humoznih tleh z veliko dušika. Rad ima zmerno vlažna in vlažna rastišča. Dobro uspeva tako na prostem na polnem soncu ali v polsenci. Običajno uspeva na gozdnem robu, ob gozdnih jasah, na posekah in v bližini človeških bivališč. Najdemo ga v številnih vrtovih, kamor ga običajno prinesejo ptice. Črni bezeg je svoje ime dobil po črnih jagodah.
Listi so navzkrižno razporejeni, dolgi od 10 do 30 cm in lihopernato sestavljeni iz 5 do 7 eliptičnih do 10 cm dolgih lističev, ki so na koncu ošiljeni na robu pa nazobčani. Če jih zmečkamo, zaznamo značilen bezgov vonj. Je pionirska rastlina in vir hrane divjim živalim. Varuje tla in pospešuje kroženje hranil. Z listnim opadom izboljšuje kakovost tal. Je pokazatelj z dušikom bogatih tal, saj za uspevanje potrebuje večje količine dušika. Njegovi plodovi so pomembna hrana za številne ptice in druge živali.
Cvetovi so drobni, bele barve, z močnim in značilnim vonjem. So dvospolni. Združeni so v do 10 cm velike navidezne kobule. Na zunanjem robu navideznih kobulov so jalovi cvetovi, katerih namen je privabljati žuželke. Cveti maja in junija.
So jagode, ki dozorijo avgusta in septembra. Vsebujejo tri rjavkaste koščice.
Bezgov les je zelo trd in kakovosten. Veje, ki imajo mehak stržen, se uporabljajo za izdelavo piščali. Zaradi močnega vonja bezgove listje privezujejo na konje, da odganjajo muhe.
Ker ima ta rastlina mnoge zdravilne lastnosti, so ga v preteklosti imenovali »zdravilna skrinjica kmečkih ljudi«. Pomaga pri številnih težavah, od sladkorne bolezni pa do vročine, prehladov in senenih nahodov, celo čisti kri in spodbuja delovanje znojnic. Nekoč so verjeli, da v njem živijo dobri duhovi, ki skrbijo za varnost in dobro počutje in tako naj bi ljudem, ki so imeli bezeg doma, pomagal odganjati vse škodljivce, ne le tatove, pač pa tudi čarovnice in slabe energije. Nekateri verjamejo v dejstvo, da, če bezeg raste v bližini hiše ali ga obesimo nad okna in vrata, potem bo hiša zagotovo zaščitena. Nekateri spet trdijo, da je dobro s seboj nositi bezgov les, saj naj bi le – ta ljudi varoval od prešuštva. V preteklosti so ljudje s seboj nosili tudi bezgovo vejico s tremi vozlji, saj naj bi to preprečevalo revmatizem. Še danes pa bezeg uporabljajo na porokah, saj naj bi deloval kot amulet sreče za mladoporočenca.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Ostrya carpinifolia
Je do 20 m visoki in 50 cm debelo listopadno drevo. Vrsta ima široko razvejano krošnjo in masivno, pogosto krivo deblo, ki na pobočju pogosto raste nekoliko postrani. Koreninski sistem je dobro razvit in globok.
Je temno, skoraj črno in razpokano. Z debla odstopajo pravokotne, tanke luske lubja. Te so lahko majhne ali pa včasih celo 20 cm velike.
Listi so premenjalno nameščeni, so enostavni, podolgovato jajčasti ali eliptični in zašiljeni, po robu dvakrat napiljeni, dolgi 5-13 cm in široki 2-6 cm, zgoraj temno zeleni, bleščeči, spodaj svetlejši in ob žilah dlakavi.
Enodomna in vetrocvetna vrsta, ki cveti aprila in maja meseca. Moška socvetja so v obliki mačic na koncu poganjkov pojavijo že poleti, med cvetenjem naslednje pomladi so dolge do 12 cm. Ženski cvetovi so združeni v zelenkaste klaske razvijejo se šele spomladi z olistanjem.
Dozorijo julija in avgusta in na drevesu ostanejo vse do zime. Združeni so v storžasta soplodja ki spominjajo na plodove hmelja.
Les črnega gabra je trd in težak, ima slabo razločne letnice. Uporablja se predvsem za kurjavo in za izdelavo orodja, včasih so ga uporabljali v kolarstvu, rezbarstvu in tekstilni industriji.
Najdebelejši znani črni gaber raste pri cerkvi sv. Tomaža nad Vojnikom pri Celju, drevo ima obseg 317 cm in je visoko 18 m.
Mešički pri plodu so porasli z drobnimi ostrimi dlačicami, ki pri človeku lahko povzročijo vnetje kože.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Populus nigra
Do 35 m visoko drevo. Veje štrle iz krošnje, ki je dobro razvejana in redka.
Grobo nabrazdano, temno sivo. Cveti konec marca ali aprila pred olistanjem.
Premenjalno nameščeni, široki, trikotni.
Je dvodomna in vetrocvetna rastlian. Cvetovi so enospolni, brez cvetnega odevala, združeni v mačice in razporejeni na ločenih drevesih. Moški cvetovi so rdečkasti, ženski sivobeli.
Plodovi so več semenske, jajčaste in zašiljene dolge, zelene in gole glavice. V začetku poletja razpadejo na dva dela. Seme je puhasto.
Les črnega topola je lahek, mehek in tehnično ne najbolj kakovosten, vendar uporaben tam, kjer bi bila uporaba boljšega lesa neracionalna. Iz njega izdelujejo dele pohištva, vezane plošče, zaboje in drugo embalažo. V zdravilstvu so uporabni topolovi brsti, zaradi visoke vsebnosti čreslovin in eteričnih olj iz njih pripravljajo razkuževalno mazilo, ki pomaga pri opeklinah. Iz brstov pripravljajo čaj s podobnimi zdravilnimi lastnostmi. Sadijo ga tako v mestih kot tudi v drevoredih in ob kanalih, ponekod tudi kot zaščito proti vetru ali kot strelovod ob kmetijah.
V svetu simbolike je bil topol pomemben pri starih Grkih, kjer je bil posvečen Herakleju. Topolovina je bila edini les, dovoljen za darovanje Zevsu. Topol je povezan s peklom, bolečino in solzami, kot pogrebno drevo tudi simbolizira regresivne naravne sile. V Franciji je po revoluciji zaradi hitre rasti med drugim postal simbol svobode.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Prunus spinosa
Je listopadni grm ali manjše drevo do 5 m višine, iz družine rožnic, ki je naravno razširjen po Evropi, zahodni Aziji ter delih severozahodne Afrike. Kasneje se je razširil še po Novi Zelandiji in delih vzhodne Severne Amerike. Kratki poganjki so pogosto spremenjeni v trne. Razmnožuje se s semeni, ki ga raznašajo ptice in druge živali. Je medonosna rastlina.
Temno rjave do črne barve.
So enostavni, podolgovati in jajčasti ali eliptični z napiljenimi robovi.
Cveti od marca do maja. Cvetovi imajo 5 belih venčnih listov in so na veje nameščeni na kratkih pecljih posamično ali po dva ali trije skupaj.
Na začetku jeseni se iz oplojenih cvetov razvijejo do 15 mm debeli modri koščičasti plodovi, ki jih pokriva sivo modra voskasta prevleka. Plodovi dozorijo pozno v jeseni in so sprva trpki, po prvi zmrzali pa trpkost izgine. Rečemo jim trnulje.
Les črnega trna je zelo trd in je odlično kurivo, saj proizvaja veliko toplote in malo dima. Poleg tega iz njega izdelujejo sprehajalne palice, uporabljajo pa ga tudi v lesni galanteriji in za ročaje orodja. Plodovi črnega trna so užitni in se lahko uživajo surovi, ali pa se iz njih kuha marmelada. Ponekod jih namakajo tudi v žganje ali kis. Listje se uporablja za čaj. Plodove črnega trna so za prehrano uporabljali že v daljni zgodovini. Tako so v želodcu ledenodobnega lovca Ötzija našli neprebavljene jagode črnega trna.
V plodovih je veliko vitamina C, poleg tega pa vsebujejo še pektin in različne rudnine ter flavonoide. V tradicionalni medicini so ga uporabljali za čiščenje in krepitev telesa ter za dobro delovanje prebavil in odvajanje vode. Čaj iz cvetov črnega trna je blago odvajalo, krepi želodec, pospešuje tek, odpravlja želodčne krče, čisti kri, odpravlja izpuščaje na koži, zdravi nečisto kožo, ustavlja krvavitve. Čaj iz plodov se lahko uporablja proti driski in uhajanju urina.
Koreninski sistem je plitev in dobro razvit, rastlina pa najbolje uspeva na zračnih, globokih in bogatih, dobro odcednih tleh. Bolj mu ustreza bazična kot kisla podlaga, dobro prenaša mraz in veter.
Iz črnega trna so na Irskem v preteklosti izdelovali bojne palice, imenovane shillelagh.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Prunus avium
Je do 20 m visoko listopadno drevo z deblom, ki je pogosto izraženo vse do vrha krošnje in z vodoravnimi vejami, ki včasih rastejo v izrazitih vejnih vencih. Značilni so dolgi in kratki poganjki, na dolgih so brsti zašiljeni, rastejo posamič in iz njih se razvijejo samo novi poganjki z listi.
Svetlečo rdečkastorjavo do sivorjavo, ki odpada v širokih prečnih pasovih.
So podolgovato ovalni do narobejajčasti, nažagani in premenjalno nameščeni. Na spodnji strani imajo več rdečih žlez za izločanje medičine.
Je enodomna in žužkocvetna vrsta. Na kratkih poganjkih rastejo brsti v skupinah, med njimi prevladujejo okroglasti cvetni brsti, iz katerih se razvijejo nežno beli cvetovi. Cveti aprila in maja, hkrati z olistanjem ali malo pred njim.
Koščičasti plodovi – češnje - dozorijo sredi poletja. Češnje so okroglaste, okrog 1 cm, debele, rdeče, popolnoma zrele tudi črne, sladke in dišeče. V sočnem osemenju je koščica z gladko površino.
Češnjevina je srednje težek, rdečkasto-rumen do rdečerjav, lep in zelo priljubljen les, ki pa na prostem ni preveč trajen, uporabljajo ga v mizarstvo, strugarstvu, za izdelovanje glasbil. Zelo cenjeno je tudi pohištvo iz češnjevine. Kakovosten les ima na trgu visoko vrednost. Plodove uživamo sveže ali predelane v kompot, marmelado, sok, vino, žganje. So tudi zdravilni in pomagajo pri različnih srčnih in ledvičnih boleznih, revmi, debelosti in dobro vplivajo na rast kosti in zob. Češnja je ena najpriljubljenejših sadnih dreves. Današnje plemenite sorte z debelimi, sočnimi plodovi so vzgojili iz divje češnje in jih danes najpogosteje razmnožujejo s cepljenjem nanje.
Marsikje imajo navado, na 4. Decembra, na dan sv, Barbare, narežejo češnjeve veje in jih postavijo v vazo. Če se vejica do božiča razcvete, bo prihodnje leto v hiši zagotovo poroka, razcvetele veje, pa tudi naznanjajo srečo in zdravje. Ljudsko izročilo tudi pravi, da je češnjev cvet tako lep, da ga je na Koroškem menda hotel imeti sam vrag. Hotel je dobiti šopek cvetočih vejic sadnega drevesa. Vse vejice pa so morale biti utrgane na lucijino zjutraj pred sončnim vzhodom. Če si s tem šopkom stal med polnočnico na cerkvenem pragu, je menda pritekel vrag in ponujal za šopek, kar bi kdo hotel!
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Pyrus pyraster
Navadna ali gojena hruška je do 20 m visoko listopadno drevo s stožčasto krošnjo in je v mnogih znakih zelo podobna drobnici. Cepljena na kutini navadno ne zraste več kot 3 metre. Poganjki so rdečkasto do olivno rjavi, večinoma goli in bleščeči ter dveh vrst; kratki in dolgi. Brsti so temni, drobni do 6 mm in stožčasti. Ima globoko segajoče korenine.
Na starejših drevesih je svetlo do temno sivo in razpokano v pravokotna polja.
So eliptični, jajčasti ali okrogli, grobi in premenjalno nameščeni. So goli, drobno nazobčani in na posameznih delih celorobi.
Je enodomna in žužkocvetna rastlina, cveti aprila in maja, pred olistanjem.
So bistveno večji kot pri drobnici, 5, a tudi več kot 8 cm debeli in ne okroglasti, ampak se ožijo v pecelj. Zunanji omeseneli deli in sočni del cvetišča, je sladek in sočen, večinoma brez kamenih celic in precej različen od sorte do sorte.
Hruška je takoj za jablano najpomembnejše sadno drevo zmerno toplega pasu. Plodovi hrušk so užitni sveži ali sušeni. Plodovi imajo nekaj zdravilnih lastnosti, saj urejajo prebavo in delujejo kot diuretik. Hruškov les je rdečkast, težek, trd in na suhem trajen. Uporabljajo ga za izdelavo ravnil, risalnih desk, lesenih vijakov, pihal, črnih klavirskih tipk in furnirja.
Hruškovo žganje vsebuje 1,3% – 4,2% metanola, ki je hud strup za centralno živčevje. Sveži plodovi nekaterih sort hrušk lahko škodujejo bolnikom z bolnimi prebavili.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Prunus domestica
Sliva ali češplja je do 12 m visoko listopadno drevo z nepravilno krošnjo, dolgimi, vodoravnimi vejami, večinoma ravnim, vitkim deblom in pogostimi nadzemnimi koreninskimi poganjki. Brsti so jajčasti in zašiljeni, do 5 mm dolgi. Njeno poreklo ni popolnoma znano. Domača češplja je slovenska avtohtona sorta, kar pomeni, da pri nas zelo verjetno raste že od nekdaj in je torej zelo pogosta. Najverjetneje je prišla iz Kavkaza. Danes jo najpogosteje sadimo kot sadno drevo, močno je razširjena po vsej Evropi, razen na severu, enako tudi o drugih celinah. Je eno najbolj razširjenih sadnih dreves pri nas in raste po vsej Sloveniji, zaradi slabšega prenašanja suše pa je redkejša na Primorskem. Gojimo jo po sadovnjakih, ob hišah in hlevih, v vrtovih raste ob poteh, po gozdnih robovih in omejkih. Zelo znani so slivovi sadovnjaki v Brkinih. V gozdu je ne najdemo, zunaj gozda se ponekod s semeni ali koreninskimi poganjki subspontano razširja. Najbolje uspeva na vlažnih, s hranili bogatih tleh. Ustrezajo ji sončne, tople lege, zimski mraz prenaša dobro, med cvetenjem jo včasih prizadene pozna slana.
So premenjalno nameščeni, enostavni, eliptični ali narobe jajčasti.
Cvetovi so dvospolni, imajo 5- števno cvetno odevalo, so beli, kratkopecljati in združeni v skupine po 2-3 cvetovi. Je enodomna in žužkocvetna vrsta, cveti aprila in maja, pred olistanjem ali hkrati z njim.
Plod je ovalen ali okrogel, po navadi modre do vijolične barve. Lahko je tudi rumenih ali rdečih odtenkov. Domača češplja zori od začetka do sredine septembra.
Sliva je brez dvoma eno najstarejših kulturnih rastlin. Plodove uživamo presne, posušene ali kako drugače predelane. Imajo nekaj zdravilnih učinkov. Znanih je okrog 2000 sort. Les je težek, trd, žilav, uporabljajo ga v mizarstvu, strugarstvu, rezbarstvu in za izdelavo pihal.
Nekdanja Jugoslavija naj bi bila vodilni svetovni pridelovalec sliv. Število slivovih dreves so ocenjevali na 77 milijonov. Sorta domača češplja ima kar nekaj lokalnih imen. Poznamo jo kot bistrico, brkinsko slivo, madžarko, bosanko in požegačo. V preteklosti je bila pri nas zelo zastopana v Brkinih in na Goriškem, v manjšem obsegu pa tudi v drugih regijah. Danes je razširjena po vsej državi. Slive so najstarejše ljudsko zdravilo za uravnavanje prebave. Delujejo odvajalno.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Larix decidua
Je do 40 m visoko listopadno iglasto drevo, z dobro razvitim koreninskim sistemom, ki ima močno glavno korenino. Deblo je ravno in polnolesno. Krošnja je jajčasto stožčasta, presvetljena in redka, veje so večinoma vodoravne ali povešene in ne rastejo v vejnih vencih.
Skorja je debela, sivorjava in vzdolžno globoko razbrazdana.
Na kratkih poganjkih iglice izraščajo v šopkih po 20 – 50. Na dolgih poganjkih rastejo posamezno in so spiralno nameščene.
Je enodomna in vetrocvetna rastlina. Cvetovi izraščajo iz kratkih poganjkov, moški cvetovi so rumeni, okroglasti on veliki do 1 cm, ženska storžasta socvetja so do 2 cm velika, rdeča ali včasih zelena. Cveti od marca do maja hkrati z olistanjem.
Rjavkasti majhni storži in jajčasti. Dozorijo oktobra prvo leto, na vejah pa ostanejo še dve leti.
Macesnovina je odličen les, sestavljen iz rumenkaste beljave in rdečkasto obarvane jedrovine. Je elastičen, obstojen in široko uporaben v gradbeništvu, mizarstvu in pri izdelavi posode na visokogorskih kmetijah. Marsikakšen pastirski stan in kozolec je iz macesna. Smola ima zdravilne učinke, macesnov ali venecijanski terpentin so prav tako uporabljali v zdravilstvu. Zaradi nežne, svetle krošnje in lepih, zlato rumenih jesenskih barv je priljubljeno okrasno drevo po parkih in večjih vrtovih.
Najdebelejši macesen v Sloveniji raste na pobočju pod Krofičko nad Logarsko dolino. Njegov obseg je 465 cm, visok pa je 29 m. Macesen v Mali Pišnici, pa z ocenjeno starostjo okrog 1000 let velja za eno najstarejših slovenskih dreves. Macesen, ki raste na Tirolskem naj bi bil zanesljivo star najmanj 2300 let.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Ulmus glabra
Je do 40 m visoko listopadno drevo z močnim deblom, močnimi vejami in gosto krošnjo. Koreninski sistem je močen, a razvit predvsem na površini.
Lubje je vzdolžno globoko razpokano, svetle do temno rjave barve.
Listi so pri listnem peclju značilno nesimetrični, zato je ena polovica lista večja od druge. Listi so podobni listom gabra in so grobo dvojno nažagani, kratko pecljati in hrapavi.
Enodomna in vetrocvetna vrsta, cveti v začetku aprila še pred olistanjem. Cvetovi so dvospolni (včasih tudi enospolni) in kratkopecljati. Rastejo v rdečkastih šopih ali posamezno.
Plod je krilat orešek. Plodovi dozorijo in odpadejo konec maja.
Gorski brest ima zelo kakovosten in cenjen les, ki je lepe barve in teksture, se težko cepi, je trd in v vodi zelo trajen. Sadimo ga tudi kot okras, najraje posamezna drevesa ali manjše skupine na odprta mesta v parke in podobno. V pohištveni industriji ga uporabljajo za gradnjo čolnov in mostov. Nekoč so ga uporabljali za izdelavo lokov in kopit pušk ter za oporo trtam v vinogradih. Z listi so včasih hranili ovce.
Najdebelejši gorski brest v Sloveniji raste v vasi Draga pri Loškem potoku, obseg njegovega debla je 425 cm, visok pa je 27 m. Breste ogroža bolezen, ki jo povzroča gliva azijskega porekla in ji pravimo holandska brestova bolezen.
Gorski brest ima pomembno vlogo v gozdovih, saj povečuje estetsko vrednost gozda. Je ena najlepših drevesnih vrst naših gozdov. V parkih in vrtovih sadimo različne okrasne sorte.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Acer pseudoplatanus
Do 40 m visoko drevo z enakomerno, gosto, široko krošnjo. Deblo ima ravno in močno. Koreninski sistem je srčast, v mladosti hitro razvije glavno korenino, vendar se njena rast hitro upočasni in razvijejo se močne stranske korenine, globoke in močno razvejane.
Sprva je gladko in sivo, nato razpoka in se lupi v velikih zaplatah.
Do 20 cm dolgi petokraki, dlanasto krpati in navzkrižno razporejeni. So bolj ali manj koničasti, zgoraj so listi temno zeleni, spodaj svetlejši.
Je enodomna ali poligamna in žuškocvetna vrsta, cveti maja po olistanju. Cvetovi so združeni v 6-12 cm dolga, zelena, viseča, grozdasta socvetja. Ima pet čašnih listov in 10 cm dolge venčne liste. So zelo medeni in jih obletavajo žuželke.
Plod imenovan pokovec ali samar, je sestavljen iz 2 krilatih delnih plodičev, ki oklepata kot nekoliko manjšo od 90 stopinj.
Najboljši les med javorji. Je srednje težak, srednje tre in se lepo obdeluje, na prostem ni obstojen, zato ga uporabljamo predvsem za izdelavo notranje opreme, za pohištvo, parket, glasbila. Nekoč so iz njega izdelovali ročaje za ročno orodje, cenijo ga rezbarji in kolarji. Uporabljamo ga tudi za kuhinjske pripomočke (kuhinjske deske, kuhalnice, valjarje).
Listi vseh vrst javorjev so odlična živinska krma. Včasih ima javorjev les zaradi zunanjih vplivov posebno teksturo, kot na primer: ikrasta tekstura (javor ikraš), tekstura ptičjih oči (ptičji javor), značilna rebrasta tekstura ( javor rebraš). Priljubljeno okrasno drevo.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Quercus cerris
Je do 35 m visoko in več kot 1 m debelo listopadno drevo. Je vrsta s precej ravnim deblom, široko redko krošnjo in dobro razvitim globokim koreninskim sistemom z močno glavno korenino. Skorja je zelo debela in globoko vzdolžno razbrazdana, med razpokami značilno rdeče oranžna. Naravno je razširjen v južni in jugovzhodni Evropi ter v Mali Aziji in Siriji. V Sloveniji raste cer samoniklo samo na toplejših predelih. V pasu med 400 in 600 m n. v. Pojavlja se v vseh hrastovih združbah, razen v poplavnih dobovih je največkrat kot primes. Popolnoma lahko prevladuje na osiromašenih in sušnih rastiščih, kjer so zaradi steljarjenja razmere poslabšale za uspevanje drugih listavcev. S tem opravlja varovalno vlogo. Najraje raste na globokih in večinoma suhih tleh na silikatu ali redkeje na apnencu, majhno prednost daje rahlo kislim tleh. Je svetljoljubna vrsta, zelo dobro prenaša sušo in onesnažen zrak in je odporen proti vetru. Slabše prenaša nizke zimske temperature, ki povzročajo vzdolžne razpoke v lesu.
Listi so variabilni, premenjalno nameščeni, pernato krpati, na vsaki strani lista imajo 4-9 neenakih priostrenih krp, dolgi so 5-15 cm in široki do 9 cm, zgoraj temno zeleni, bleščeči in hrapavi, spodaj svetlejši in včasih dlakavi.
Je želod na drevesu zraste v prvem letu le do velikosti graha, dozori pa šele septembra ali oktobra naslednje leto. Želod se od ostalih vrst želoda loči po nitastih, 1 cm dolgih kaveljčasto zavitih izrastkih na skledici.
Cerovina je trd, težek in težko cepljiv les. Težko ga je obdelovati, zato ge manj uporabljajo za predelavo. Zadnje čase iz cerovine izdelujejo zelo lepe parkete. Uporaben je za proizvodno celuloze in za kurjavo.
Najdebelejši cer raste na Vetrniku nad Senovim; obseg njegovega debla je 500 cm, visok pa je 20 m. Želod je bil nekoč pomembna prašičja hrana.
Pražen in zmlet želod je služil kot kavni nadomestek. Skorja vsebuje veliko čreslovin, ki so jo nekoč uporabljali za strojenje kož.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Quercus robur
20-30 m visoko drevo. Krošnja je neenakomerna zračna. Če raste na planem, segajo veje daleč v višino in širino. Deblo je na starost zelo debelo. Razvije se nizko nad tlemi, veje so močne in koničaste. Ima močne korenine z izrazito srčno korenino.
Srva je gladko, pozneje se zelo odebeli in ima dolge in globoke razpoke. Je temno sive barve.
Pernato krpati poženejo šele sredi maja. Peclji so zelo kratki ali jih sploh ni; na nastavkih pecljev sta po dve vzboklini.
Enodomno drevo. Moški cvetovi so v socvetih viseče mačice, ženski so pokončni na pecljih. Razvijejo se spomladi.
Plod imenujemo želod in je orešek v čašasti strukturi, imenovani kapica. Na pecljih jih sedi več.
Furnir, pohištvo, rezbarije, talne obloge, stopnišča, železniški pragovi, piloti, sodi, za zunanje konstrukcije kot gradbeni les... Rezane deske hrasta so zaradi svoje slikovitosti, še posebno cenjene pri izdelavi pohištva.
Posebnost hrasta so velika »zrcalca« (strženovi trakovi), ki so lepo vidni v radialnem rezu. V Sloveniji raste samoniklih šest hrastov (dob, graden, cer, črnika, puhasti hrast, hrast plutovec). Največji raste v vasi Cundrovec pri Brežicah z obsegom 735 cm in višino 25 m. Hrast se radi križajo med seboj.
Hrastov gozd nas zna v svoji temačnosti sladko objeti s svojim mehkim, veličajnim duhom, ki nas omamlja, straši in boža.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Quercus petraea
Graden imenovan tudi zimski hrast, je do 40 m visoko, do 3 m debelo in do 700 let staro listopadno drevo, z ravnim, pogosto še visoko v krošnji razvitim deblom. Veje so manj ukrivljene, tanjše in bolj na gosto porasle z vejicami kot pri dobu. Krošnja je gosta, pravilneje oblikovana in nekoliko ožja kot pri dobu. Koreninski sistem ima glavno zelo močno korenino, ter močne stranske korenine, podobno dobovemu.
Skorja na starejših drevesih je precej tanka, do 2 cm debela, sivorjava in plitvo razpokana.
Listi so premenjalno nameščeni, pernato krpati, dolgi 8-12 cm in široki 7 cm ter imajo 5-7 parov približno enako velikih krp. Listi so pa spodnji strani porasli z značilnimi, samo s povečevalnim steklom vidnimi zvezdastimi dlačicami, kakršnih dob nima. Dno listne ploskve je klinasto, včasih zaokroženo, vendar nikoli uhljato.
Moške mačice so rumene in viseče, 4-6 cm dolge, ženski cvetovi tvorijo sedeče klase in rastejo v skupinah po 2-5. Plod je debel enosemenski orešek (želod), ki je nekoliko krajši in debelejši kot pri dobu. Oreški dozorijo v prvem letu oktobra. Je enodomna in vetrocvetna drevesna vrsta, cveti maja hkrati z olistanjem.
Plod, ki ga imenujemo želod, je orešek in zraste v čašasti strukturi, imenovani kapica. Vsak želod vsebuje eno seme (le redko dve ali tri) in zori več mesecev.
Gradnov les je zelo podoben dobovemu, od katerega pa ga težko zanesljivo ločimo. Na splošno je nekoliko manj cenjen, vendar podobno uporaben. Iz njega so izdelani zelo kakovostni parketi, primeren pa je tudi za furnirje.
Gradnov želod je bil nekoč pomembna prašičja hrana. Pražen in zmlet želod je služil kot kavni nadomestek. Skorja vsebuje veliko čreslovin, ki so jo nekoč uporabljali za strojenje kož.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Platanus acerifolia
Javorolistna platana je do 40 m visoko listopadno drevo z mogočno in široko razvejano krošnjo in močnim, ravnim deblom, ki navzgor poteka vsaj do polovice krošnje. Cvetovi so enospolni. Posamezni moški cvetovi imajo neznatno cvetno odevalo. Ženski cvetovi so združeni v rdeče okroglaste glavice. Posamezni plodovi so drobni, z rumenim šopkom dlačic na enem koncu obrasli enosemenski oreški.
Lubje svetlo rjavo, luskasto, pisano, svetlo rumeno, olivno zeleno, sivo-rjavo; okrasno.
Listi so veliki (do 20 cm), dolgopecljati, dlanasto krpati, porasli z raskavimi dlakami.
Cvetovi so enospolni, združeni v glavičasta, viseča socvetja, moška socvetja so zelenkasta, ženska socvetja rdečkasta.
Reli plodovi so oreški, ki so zgoščeni v kroglasto, visečo, dolgopecljato, precej trdo soplodje.
Daleč najpomembnejša je kot mestno drevo. Sadimo jo zaradi lepega debla in lepega listja, široke krošnje, ki ustvarja senco, prav tako zaradi prilagojenosti na mestno in industrijsko okolje. Ker potrebuje veliko prostora, je primerna za odprta mesta, sadimo jo posamezno, lepe učinke, predvsem zaradi skorje, dosežemo, če jo sadimo v redke skupine iste vrste ali v drevorede. Za majhne vrtove zaradi velikosti ni pomembna. Zanjo je značilna velika sposobnost obraščanja in odganjanja mladih poganjkov, v toplih legah je primerna za obrezovanje v visoke, žive meje ali pregrade. Njen les je kakovosten, vendar ga je težko cepiti in obdelovati. Uporabljajo ga za kurjavo, notranjo opremo, zaboje, sode, glasbila in za izdelavo dragocenega pohištva in furnirjev.
V Sloveniji raste samoniklo, vendar je predvsem po mestih izjemno pogosto sajeno drevo. Skoraj vse platane v Sloveniji pripadajo tej vrsti. V naravi ni razširjena, ker je verjetno nastala kot križanec, po vsej Evropi in v velikem delu Severne Amerike pa med najpogostejše sajenimi drevesi v urbanem okolju. Najbolje uspeva na globokih, hranljivih in svežih, vendar dobro odcejenih tleh. Zelo suha ali premokra tla ji ne ustrezajo. Rada ima svetla mesta, lahko pa raste tudi v polsenci. Odlikuje se s hitro rastjo. Razpadajoča soplodja lahko v zgodnji pomladi zaradi množice drobnih dlačic občutljivim osebam povzročajo težave pri dihanju, cvetni prah pa včasih povzroča alergijo.
Javorolistne platane so med najdebelejšimi drevesi v Sloveniji. Najdebelejša raste v Celju. Njen obseg je 777 cm, visoka pa je 45 m.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sorbus aucuparia
Je do 15, izjemoma do 20 m visoko in do 100 let staro listopadno drevo z redko, nepravilno in ovalno ali okroglasto krošnjo, vitkim, tankim deblom in dobro razvitim, a plitvim koreninskim sistemom. Mladi poganjki so rjavo-sivi, gosto dlakavi a pozneje ogolijo.
V mladosti sivo do srebrnaksto, pozneje pa rahlo razcefrano in razpokano.
Lihopernato sestavljeni, premenjalno nameščeni. So ozkolistični in po robu nažagani, sprva dlakavi, pozneje goli in zgoraj temno, spodaj svetlo zeleni.
Enodomna in žužkocvetna vrsta, ki cveti maja in junija po olistanju. Cvetovi so združeni v mnogocvetne, 10 – 15 cm široke, gosto dlakave češulje. Posamezni cvetovi so dvospolni, beli ali rumenkasti, neprijetno dišeči, do 1 cm široki, 5-števni in imajo 5 pestičev.
Avgusta ali septembra dozorijo okrogli, rdeči do 1 cm debeli mesnati jabolkasti plodovi, ki vsebujejo 2 – 6 ozkih koničastih rdečih semen. Plodovi ostanejo na drevesu še pozno jeseni ali celo pozimi. Surovi plodovi jerebike so rahlo strupeni. Uživanje večjih količin lahko povzroči prebavne motnje ali lažje zastrupitve.
V Alpah je jerebika v veliko pomoč pri vzgoji smrekovega in macesnovega mladja in pri pogozdovanjih v mraziščih, ker varuje mlade nasade. Cenijo jo v nasadih za preprečevanje in ustavljanje snežnih plazov. Plodove jerebike ljudje radi predelujejo v marmelado, džem, kompot, žele, sok, čaj in alkoholne pijače, kot sta jerebikovo vino in žganje jerebikovec. Plodovi vsebujejo veliko vitamina C in organskih kislin, zato je ekstrakt mogoče uporabljati kot naraven konzervans za živila in za razkuževanje vode. Zaradi cvetov, plodov in obarvanih listov je jerebika priljubljeno okrasno drevo, posamezna drevesa ali manjše skupine sadimo po vrtovih in vseh vrstah javnih površin.
Na Gorjancih so pred nekaj leti izmerili kar 23 m visoko jerebiko, naša doslej najdebelejša jerebika s prsnim obsegom 198 cm pa je bila izmerjena na pobočju Rogatca v Savinjski dolini. Jerebika od nekdaj velja za drevo sreče, ljubezni in zaščite, zato so jo sadili ob hišah. Če je takšno drevo kdo poškodoval, je to pomenilo nesrečo. Jerebiko so nekoč poleg leske uporabljali pri izdelavi bajalic za iskanje vode in zakladov. Vikingi so les jerebike vgrajevali v svoje ladje z namenom, da jih varuje pred sovražnikom mornarjev.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Cyodonia oblonga
Kutina grško ime melon kidonion, kidonsko jabolko; do 8 metrov visoko listopadno drevo ali grm s široko okroglasto krošnjo.
Lubje je rjavo in gladko.
Listi so celorobi, spodaj dlakavi in sivi.
Kutina cveti konec maja in junija, rdečkasto beli in veliki.
Plodovi rastejo na drevesastem ali grmičastem steblu z gladkim lubom rjave barve. Zori šele v oktobru, dozori pa v kleti v decembru. Podobni so jabolkom včasih pa tudi hruškam.
Navadno kutino gojijo kot sadno drevo. Plodovi niso uporabni presni, temveč pa kuhani ali predelani v kompot. V plodovih je veliko pektina, sluzi, amigdalina, emulzina, fosforne kisline, vitamin C, kateri so zelo važni pri ohranjanju zdravja zlasti v času prehladov in ob črevesnih obolenjih.
Izvor kutine je Kavkaz, njena domovina severna Perzija, preko Italije pa je prišla tudi v naše kraje, Evropo in druge dele sveta. Samonikla pri nas ni. Dobro raste na rodovitnih, srednje težkih in svežih, za krajši čas tudi močno vlažnih, zmerno kislih do zmerno bazičnih, peščenih ali peščeno ilovnatih tleh z majhno vsebnostjo apnenca. Plod navadne kutine so gojili v Babilonu že pred 4000 leti, dobro so ga poznali tudi Rimljani in je bil posvečen Veneri, kot simbol ljubezni in sreče. Nekoč je bilo v navadi, da sta ženin in nevesta pred poroko zaužila plod kutine, kot simbol plodnosti.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Corylus avellana
Je grm. Lesko bomo najpogosteje našli ob gozdnem robu in na površinah v zaraščanju. zraste do 8 m visoko, z močno razvejano in gosto krošnjo. Kjer se množično naseli, tvori neprehodne sestoje. Ima plitev koreninski sistem. Skorja je gladka in siva s številnimi belimi lenticelami. Leska je razširjena po celotni Evropi vse do sredine Skandinavije na severu in Kavkaza na vzhodu. Najdemo jo tudi v severozahodni Afriki. Pri nas uspeva do 1000 m nadmorske višine. Ustrezajo ji sveža, globoka in bogata tla. Ne ustrezajo ji zamočvirjena in zelo kisla tla. Ne prenese sence in dobro prenaša nizke temperature.
Listi so veliki 6 do 12 cm dolgi in široki. Zgornja stran je temnejša od spodnje, kjer so jasno vidne izbočene žile. Ob žilah so dlačice.
Moški cvetovi so mačice, ki se razvijejo poleti in prezimijo. Odprejo se zgodaj spomladi. Ženski cvetovi so skriti v cvetnih brstih iz katerih izraščajo majhne rdeče brazde. Cveti od februarja do aprila, v ugodnih pogojih že januarja. Cvetni prah raznaša veter.
So lešniki, ki rastejo v skupinah od 1 do 5 skupaj. Lešniki so oreški dolgi do 2 cm, v nekaterih primerih tudi do 2,5 cm, če so pogoji za rast ugodni. Ko dozorijo, takoj odpadejo.
Les leske se uporablja za izdelavo košev, grabelj, košar, za kurjavo in drugo. Lešniki so bogat vir beljakovin, maščobe, ogljikovih hidratov in vitamina B6. Uporabljajo se za pripravo sladic in drugih jedi, mogoče pa jih je jesti tudi neobdelane. Za pridelavo lešnikov se uporabljajo sorte z večjimi plodovi. Različne okrasne sorte leske se sadijo v parkih in vrtovih
Številni ljudje so alergični na cvetni prah leske. Povzroča solzenje, smrkanje in kihanje. Iz leske se pridobi najboljše oglje, ki mu pravimo kanela oglje. Leska je pionirska vrsta in zarašča opuščene kmetijske površine. V gozdu preprečuje erozijo in izsuševanje tal, z odpadlim listjem pa izboljšuje njihovo sestavo. Pomembno vlogo ima na gozdnem robu, kjer varuje gozd pred vetrolomi.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Malus sylvestris
Lesnika ali divja jablana je listopadno drevo do 10 višine ali nekaj metrov visok grm. Ima nepravilno in redko okroglasto krošnjo. Veje so obrasle s trni.
Svetlo do temno sivo, rahlo razpokano.
Listi so enostavni, široko jajčaste, okroglaste ali eliptične oblike in na vrhu nekoliko zašiljeni, na robu so nažagani. Najprej so dlakavi, pozneje ogolijo. Zgoraj so temni in bleščeči, spodaj svetlejši in včasih ob žilah rahlo dlakavi. So premenjalno nameščeni.
Cvetovi so dvospolni, bele barve, po zunanji strani rahlo rožnati. Cveti po olistanju.
Plod je pečkast, okroglaste ali jajčaste oblike. Zrel je rumenkaste barve, na sončni strani je včasih rdečkast. Plod vsebuje 10 drobnih rjavih semen (pečk). Plodovi so zelo trpkega in kislega okusa. Šele s prvo pozebo dosežejo malo boljši okus, vsebujejo pa veliko pektina, zato jih nekateri nabiralci uporabljajo pri predelavi drugega sadja za boljše želiranje.
Les lesnike se prek odlomljenih vej hitro okuži z glivami, zato predvsem les starejših dreves v notranjosti razpada, kar hitro izkoristijo detli in žolne in vanj pogosto izdolbejo gnezdilna dupla, nekaj vrst ptic gnezdilk v duplih je celo na seznamu varovanih vrst Natura 2000. Dupla s pridom uporabljajo tudi številni mali sesalci, netopirji, nevretenčarji. Spomladansko cvetenje lesnike ima velik pomen za žuželke. Raznim vrstam čmrljev, kranjski čebeli in drugim žuželkam je paša na cvetovih pomembna zgodnje spomladanska hrana.
Lesnika je enodomna in žužkocvetna vrsta. Divja jablana raste v mešanih gozdovih, ob robovih gozda, ob robovih njiv, med grmovjem in na svetlih apnenčastih manj vlažnih tleh. V Sloveniji je samonikla manjšinska drevesna vrsta. V splošnem imamo v Sloveniji zaradi veliko površin v zaraščanju ugodne habitatne razmere za rast lesnike. Ogrožena je predvsem zaradi križanja z žlahtno jablano. Lesnika je na seznamih IUCN (»International Union for Conservation of Nature«).
Zlato jabolko je bilo tudi predmet spora med tremi grškimi boginjami in kot jabolko spora ohranilo svoj pomen vse do danes. Prav nič nenavadno ni, da je jabolko našlo mesto v rajskem vrtu, saj združuje najmočnejše simbolne pomene. V starih kulturah je bilo jabolko simbol pomladi, razcveta, plodnosti, večne mladosti in nesmrtnosti. V rajskem vrtu pa je raslo na drevesu spoznanja. Sveto pismo omenja dve drevesi v rajskem vrtu: drevo življenja in drevo spoznanja. Drevo spoznanja je mnogo starejše od svetopisemske zgodbe, le da v arhaičnih kulturah ni imelo moralnega pomena. Drevo življenja in drevo spoznanja se pojavljata tudi v starem Egiptu v Knjigi mrtvih, kjer je zapisano povabilo umrlemu, naj se v podobi ptice spusti na prelepo sikomoro, sveto drevo boginje Neba Nut. V Babilonu sta bili prav tako poznani dve drevesi: drevo resnice in drevo življenja.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Tilia platyphyllos
Lipa je do 40 m visoko listopadno drevo. Deblo je ravno in pravilno, krošnja na prostem široka in debelo vejnata, v gozdu ožja. Koreninski sistem je močno razvit, zlasti močne so stranske korenine.
Je temnorjavo do sivorjavo, z vzdolžnimi razpokami in ozkimi rebri.
So srčasti , narezano nažagani in permenjalno nameščeni ter pecljati. Po spodnji strani svetleje zeleni in z belimi dlačicami.
Cvetovi so dvospolni, 5-števni, rumeni in dišeči. Je žužkocvetka.
So okroglasti, 8 – 18 mm debeli in gosto dlakavi oreški s 4-5 razločnimi vzdolžnimi rebri. Oreški so tako trdi, da jih med prsti ne moremo streti, medtem ko pri lipovcu lahko. Vsebujejo 1-2 semeni.
Lipov les je mehek, zelo lahek, belkast do rumenkast in prijetno dišeč. Njegova uporabnost je zelo široka. Uporabljamo ga v rezbarstvu, mizarstvu, za izdelavo igrač, cokel, za kalupe, dele glasbil (klavirjev in orgel), za izdelavo oglja, za risanje itd. Iz lubja so včasih pletli vreče, košare, obuvala, pastirske plašče. Lipovo cvetje ima več zdravilnih lastnosti. Pogosto ga uporabljajo za pripravo čajev. Ličje iz skorje so včasih uporabljali v vrvarstvu, za pletenje vreč, košar, obutve in rogoznic, za povezovanje v vrtnarstvu in vinogradništvu. Lipa je ena najbolj priljubljenih in najpogosteje sajenih okrasnih dreves, ker doseže velike dimenzije je manj primerna za manjše vrtove.
Lipa je bila že v Antiki simbol prijateljstva. Zevsovemu svetišču sta delali senco dve drevesi. Eno je bilo Jupitrovo drevo hrast, drugo pa je bila lipa, znamenje nežne zvestobe. Pri ljudstvih srednje Evrope je bila lipa že v daljni preteklosti drevo življenja in zdravja, modrosti in pravičnosti. Pod njo so se zbirali starešine, se posvetovali in razsojali, pod njo se je smela govoriti le resnica. Pri Slovanih je lipa simbolizirala žensko milino, lepoto in srečo ter zakonsko ljubezen.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Tilia cordata
Lipovec ali malolistna lipa je do 30 m visoko listopadno drevo. Ima kratko deblo in široko krošnjo z debelimi vejami. Koreninski sistem je močen, razvite so močne vertikalne stranske korenine.
Skorja na deblu je pri mlajših drevesih gladka in zelenkasto rjava, pri starejših postane temno siva in vzdolžno razpoka
Cvetovi so dvospolni, rumeno-zeleni in dišeči, vsak cvet ima 5 čašnih in 5 venčnih listov. Lipovec je enodomna in žužkocvetna vrsta. Cveti junija ali julija, 2 tedna pozneje kot lipa.
Plodovi so več semenski, okroglasti, 5 – 7 mm debeli oreški, ki so po površini rahlo puhasti in brez vzdolžnih reber. Oreške zlahka stremo s prsti, medtem ko pri lipi jih ne moremo.
Les je mehak, zelo lahek, belkast ali rumenkast, prijetno dišeč in podoben lipovini. Njegova uporabnost je zelo široka, cenijo ga v rezbarstvu, kolarstvu, mizarstvu in pri proizvodnji furnirjev, igrač, risalnih desk,… Lipovčevo cvetje ima še več zdravilnih lastnosti kot lipovo in se pogosto uporablja za pripravo čajev. Lipovec je tudi priljubljeno okrasno drevo. Večkrat je sajen kot vaško drevo v središču pred cerkvijo, šolo ali župniščem.
Naravno je razširjen skoraj po vsej Evropi in v južnem delu Skandinavije. Nad 1200 m nadmorske višine ga skoraj ne najdemo. Pri nas je samonikel, raztreseno raste od nižin do gorskega pasu po vsej Sloveniji. Razširjen je predvsem v hrastovih in nižjih bukovih, pa tudi bukovo-jelovih gozdovih. Po gozdovih je pogostejši od lipe. Pogosto ga sadimo kot okras po vaseh, mestih in drevoredih. Najraje raste na globokih, svežih, rahlih in bogatih tleh. Je polsencodržna vrsta, zlasti v mladosti prenese razmeroma močno zasenčenje. Nizko temperaturo, mraz in celinsko podnebje prenese bolje kot lipa. Prenaša vročino, enako tudi mestno okolje. Najevnikov lipovec nad Črno na Koroškem je z obsegom 1080 cm in višino 24 m naš najdebelejši lipovec in druge najdebelejše drevo v naši državi.
Pri sajenju lip v urbanem okolju moramo biti previdni, saj imajo močne in razmeroma agresivne korenine. Cvetni prah pa povzroča alergijo.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Fraxinus ornus
Je do 15 metrov visoko drevo, s široko, košato, močno razraščeno krošnjo. Pogosto raste kot grm. Koreninski sistem je plitev in se večinoma razrašča na površini, v globino segajo le tanjše korenine. Poganjki so goli, bleščeči, rjavkasto-zeleni do sivkasti.
Temno sivo do sivozelene barve in skorja ostane gladka vse do 40 let. Nato razpoka na manjše ploščice.
Brsti in list so razporejeni navzkrižno. Listi so lihopernati in sestavljeni iz 5 do 9, večinoma 5 kratkopecljatih lističev. Lističi so eliptični.
Cvetovi so dvospolni in enospolni in imajo dvojno cvetno odevalo. Je enodomna, včasih dvodomna in žužkocvetna vrsta. Cveti v prvi polovici maja, malo po olistanju.
Plodovi so podolgovati, do 4 centimetre dolgi, rjavi in krilati. Seme je na koncu krilca.
Les je trpežen in po lastnostih podoben lesu velikega jesena. Uporabljajo ga v kolarstvu, iz njega izdelujejo palice in kolesne naperke. Liste je mogoče uporabiti za črno barvanje. Je zelo medonosna vrsta. Mali jesen je naša edina vrsta jesena z intenzivnimi in opaznimi cvetovi. Cvetoče drevo zelo poživi kraško pokrajino in povečuje njeno estetsko vrednost. Pogosto ga sadimo tudi kot okrasno drevo.
Z zarezovanjem skorje malega jesena sredi poletja, so nekoč pridobivali rjavkast sok, ki je kmalu kristaliziral v mano, ki je bila že v srednjem veku znano zdravilo in tudi hrana. Iz lesa malega jesena so tudi izdelovali kopišča. Les je lahko nadomeščal cedrovino, sok dreves pa je bilo znano zdravilo proti kačjim pikom. Listje je priljubljena krma za drobnico. Stari Grki so iz lesa izdelovali nožnice za meče, ročaje sulic in kopij. V antiki so sok iz mladih listov uporabljali kot zdravilo proti kačjim ugrizom.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sorbus aria
Je listopadno drevo in zrase od 12 do 15 metrov v višino. Je pogosto nepravilne rasti. Deblo drevesa je pokončno in valjasto. Krošnja je visoka, piramidasta in zelo gosta. Drevo pa ima močan koreninski sistem. Pogosto raste kot grm.
Pri mladih drevesih sivo z belimi lisami, kasneje pa postane rjavo rdeče.
So elipsaste oblike, v dolžino pa dosežejo do 14 centimetrov. Listni rob je dvojno narezan, po zgornji strani pa je listje svetleče zelene barve. Spodnja stran listov je poraščena z gostimi, kratkimi dlačicami.
So dvospolni, združeni pa so v bela, grozdasta socvetja, ki so prekrita s puhom. Drevo je žužkocvetka, kar pomeni, da je v cvetovih cvetni prah in pelod. Cveti maja meseca.
So majhne rdeče ali oranžne jagode, ki so užitne. Meso teh plodov je rumeno meso sladkastega okusa. Razmnožuje se s semeni, ki lahko vzkalijo tudi po dveh letih, za razširjanje pa poskrbijo ptice, katerih hrana so zrele jagode.
Les je trd in težak, težko cepljiv, zelo trajen in se dobro obdeluje ter struži. Pomemben v lesni galanteriji, pa tudi vir kakovostnega furnirja.
Mokovec gojijo predvsem kot okrasno drevo, ponekod pa tudi zaradi plodov, iz katerih kuhajo neke vrste žganje. Primeren za utrjevanje nestabilnih brežin in jalovišča, ter za protihrupne in protivetrne nasade. Ime je dobil zaradi plodov, ki so pustega in mokastega okusa, če niso dovolj zreli.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Betula pendula
Zraste do 30 metrov visoko. Krošnja je redka in stožčasta, konci vej se povešajo. Mlade veje so povešene, rdečkastorjave in posute s svetlimi bradavičastimi tvorbami.
Koreninski sistem je plitev, vendar zelo gost in široko razrasel.
Ko je mlado, je zlatorjavo in se lesketa, pozneje je belo s prečnimi plutastimi izrastki.
So trikotni, mladi lepljivi in na dolgo priostreni. Dvojno nažagani ali nazobčani, po obeh straneh goli, spodaj sivozeleni. Premenjalno nameščeni.
Vetrocvetka in enodomna. Cvetovi so enospolni in rastejo na istem drevesu. Moški cvetovi so združeni v do 6 centimetrov dolge, rumenkastorjave, viseče mačice. Ženski cvetovi so združeni v do 2 centimetra dolge, tanke, pokončne in pecljate, zelenkaste mačice. Cveti aprila in maja hkrati z olistanjem.
So drobni krilati oreški, združeni v goste, viseče mačice, ki razpadejo, ko dozorijo meseca julija ali avgusta.
Les je rumenkast do rdečkasto-bel, srednje težek, srednje trd, elastičen in slabo trajen, vendar cenjen. Uporabljajo ga v mizarstvu, strugarstvu, kolarstvu, rezbarstvu. Iz njega izdelujejo zobotrebce, celulozo, oglje, okvirje za slike, tobačne pipe in drugo. Ima veliko ogrevalno vrednost, gori s svetlim plamenom in skoraj brez dima. Ker med gorenjem ne poka in ne prasketa je priljubljeno gorivo za kamine. List, brsti in skoraj imajo več zdravilnih lastnosti. Brezov sok ima tudi prijeten okus, če pa ga pustimo, da fermentira, dobimo šibko alkoholno pijačo. Navadna breza je tudi priljubljeno okrasno drevo in med Slovenci velja za daleč najlepšo drevesno vrsto. Cvetni prah lahko v pomladanskem času občutljivim osebam povzroča resne alergije. Breza je tudi najpomembnejše alergogeno drevo.
Še danes je tako prijetno v senci brezovih visečih vej, saj se je breza prepognila zato, da je nudila senco Mariji. Na brezovih metlah so nekdaj jahale čarovnice in z brezovo metlo so kmetje ošvrkali konja, ko je prvič prišel v hlev. Prav tako je brezova metla pričakala nevesto, ko je prvič prišla v novi dom. Sedenje pod brezo nas navdaja z nežnim mirom in nas navdaja z radostjo življenja in spravljivosti. Belokranjske steljnike zaznamuje breza.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Abies alba
Do 50 m visoko drevo, ozko stožčasto, z vodoravnimi rastnimi vejami.
Belo sivo, pri mlajših drevesih je gladko.
Iglice so dolge do 15 mm, dvozobe, na spodnji strani sta dve svetli voščeni progi.
Je enodomna in vetrocvetna vrsta, cveti pa od aprila do junija. Moški cvetovi so rumenkasti, valjasti, do 2 cm dolgi in sestavljeni iz številnih prašnikov. Ženska storžasta socvetja so pokončna, do 6 cm dolga in rastejo na koncu lanskih poganjkov, v zgornji tretjini krošnje. Po oprašitvi postanejo modrozelena. Zreli storži razpadejo na drevesu.
Sivo rjavi, raskavo dlakavi, gladki.
Les je mehak, elastičen, lahek in ima dobro izražene letnice. Uporabljajo ga v gradbeništvu, rudarstvu, pohištveni in celulozni industriji. Jelka je tudi pomembna medonosna vrsta. Mana, ki jo nabirajo čebele na jelki, je sladek drevesni sok, ki ga večinoma nepredelanega izločajo nekatere druge vrste žuželk, ki so prisesane na iglicah. Skoraj vsi deli jelke vsebujejo dišeča, v zdravilstvu in kozmetiki uporabna eterična olja.
Po ljudskem izročilu so v jelkah menda nekdaj domovale gozdne vile, ki niso dovolile, da bi se kdo dotikal njihovih dreves, ali jih opazoval. Če si je to kdo drznil storiti, ga vile hudo kaznujejo. Preživi lahko z zelo malo svetlobe, v gozdu pa lahko kot zelo majhno drevesce preživi več kot 200 let.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Rhamnus frangual
Je zelo razširjen grm ali nekaj metrov visoko drevo. Običajno ima več stebel in redko tvori majhno drevo z premerom do 20cm.
Skorja je temno črno-rjava z svetlo rumeno notranjo skorjo, ki se razkrije ob rezu. Poganjki so temno rjavi, zimski brsti brez brstnih lusk, zavarovani samo z gostimi kosmatimi zunanjimi listi.
Listi so jajčasti 3-7(-11)cm dolgi in 2,5-4(-6)cm široki, nekoliko puhasti na žilah; s celotno stopnjo, 6-10 parov žil z dobro razvidnimi utori in 8-15 mm dolg pecelj; listi so razporejeni izmenično na steblo.
Cvetovi so majhni z premerom 3-5 mm, zvezdasto oblikovani z petimi zelenkasto belimi trikotnimi cvetnimi listi, dvospolni, oprašujejo jih insekti in cvetijo od maja do junija v skupkih od dva do deset.
Plod je majhen, črn, 6-10 mm premera, zori od zelene do rdeče pozno poleti do temno vijolične ali črne zgodaj jeseni in vsebuje dve ali tri bledo rjava 5 milimetrska semena. Semena večinoma raztrosijo ptiči, ki se hranijo s plodovi.
Navadna krhlika nima posebnega izgleda in jo večinoma gojijo, da privabijo metulje vrste citronček. Večbarvna kultivirana 'Frangula alnus', 'Variegata' in 'Aslenifolia', z zelo vitkimi listi, rasteta po vrtovih kot okrasna grma. 'Tallhedge' je tudi pogosta vrsta izbrana za okrasni grm. Skorja(v manjši meri tudi plod) se uporabljajo kot odvajalo zaradi 3-7% vsebnosti antrakinonskih glikozidov. Skorja je za uporabo v medicini posušena in shranjena eno leto pred uporabo, saj sveža skorja zelo močno odvajalna; celo posušena skorja je lahko nevarna, če jo uporabimo preveč. Oglje navadne krhlike je uporabljeno pri proizvodnji smodnika in se smatra za najboljši les za ta namen. Dobro cenjeno je tudi za vžigalne vrvice, saj ima zelo enakomeren čas gorenja. Les je bil nekdaj v uporabi za pete čevljev, žeblje in furnir. Iz skorje so pridobivali rumeno barvilo iz nezrelih jagod pa zeleno barvilo.
Te rastline so spoznali za uporabne pri zaščiti pred čarovništvom, demoni, strupi in glavoboli.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Robinia pseudoacacia
Navadna robinija zraste do 25 metrov visoko, deblo pa ima pokončno, pokrito pa je z rjavo sivo močno razpokano skorjo. Krošnja drevesa je okrogla, sestavljajo pa jo veje, polne dolgih trnov. Domovina navadne robinije so ZDA, danes pa je ta drevesna vrsta razširjena tudi v Evropi, kjer ponekod zaradi hitrega razraščanja že postaja grožnja ekosistemu. Razmnožuje se s semeni ali potaknjenci ter s koreninskimi poganjki. Navadna robinija ne mara kamnite podlage in rastišč z zastajajočo vodo ali visoko podtalnico. Za razvoj potrebuje veliko svetlobe, zaradi česar se najpogosteje pojavlja na gozdnih obronkih ali posekah. Občutljiva je za veter, sneg in nizke temperature, zato je v Evropi najbolj razširjena v vinorodnih predelih. Najbolje uspeva v čistih sestojih, v gozdnih združbah raste skupaj z brezo, topolom, javorjem, jesenom, brestom, črnim gabrom in hrastom.
So svetlo zeleni in pernato deljeni na manjše lističe. Listi so na rdeče rjave mlade vejice nameščeni premenjalno, sestavljeni pa so iz 7 do 20 majhnih lističev z gladkim listnim robom. Na bazi peclja poganjata iz veje po dva trna, ki sta v resnici preobražena prilista.
Cvetovi navadne robinije so beli in združeni v velika grozdasta socvetja, polna medu (metuljasti). Cvetovi so užitni, v času cvetenja (od maja do junija) pa z močnim vonjem privabljajo veliko žuželk. Oplojeni cvetovi postanejo viseči usnjati stroki, polni semen (od 4 do 10 fižolu podobnih semen). Cveti do 10 dni.
Plodovi so rjavi stroki, ki vsebujejo trda fižolasta semena.
Les navadne robinije je trd in trpežen, elastičen, je pa to tudi ena najbolj medonosnih drevesnih vrst in tudi cenjeno okrasno drevo. Ker dobro prenaša onesnažen zrak, jo pogosto sadijo v mestih. Zaradi kakovostnega lesa robinijo marsikje umetno zasajajo. Znani so veliki čisti robinijini gozdovi na Madžarskem, od koder prihaja kakovostna hlodovina starejših dreves, ki tam dosegajo večjo višino in se tudi bolj debelijo. Zaradi velike trpežnosti les tega drevesa na veliko uporabljajo v kolarstvu, kot gradbeni les, za železniške pragove, primeren je za ročaje za orodja, zaradi obstojnosti pa tudi za gradnjo mostov, plovil in sodov, v Sloveniji pa jo pogosto uporabljajo vinogradniki, ki iz navadne robinije izdelujejo kole za svoje vinograde. Les robinije je nepogrešljiv tudi kot jamski les, ker začne ob velikih obremenitvah glasno pokati.
Je tujerodna drevesna vrsta, ki se v naših gozdovih močno širi, pri tem pa izpodriva domače drevesne vrste. Robinija izvira iz Severne Amerike, v Evropo pa so jo razširili na začetku 17. stoletja. Zaradi uporabnega lesa in velike medonosnosti so jo namenoma gojili, razširila pa se je tudi v naravne gozdove. Robinija je velik porabnik nekaterih mineralov. Tla zelo osiromaši kalcija, fosforja in kalija, ki se shranjujejo v skorji. Zato je po poseku smiselno debla olupiti in skorjo pustiti v gozdu. Zaradi simbioze z bakterijami na koreninskih gomoljčkih bogati tla z dušikom.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Juniperus communis
Je do 15 m visoko, vednozeleno iglasto drevo, pogosto tudi široko razvejan grm. Navadni brin ima koreninski sistem z dobro razvito glavno korenino. Krošnja je lahko široka in nepravilna, pri drevesni obliki večkrat stebrasta in ozka. Veje ne rastejo v vejnih vencih, usmerjene so navzgor ali so povešene.
Skorja na deblu sivorjava, sprva gladka, pozneje predvsem vzdolžno razpokana in se lušči v obliki trakov.
Iglice so 1-2 cm dolge, 1-2 mm široke, koničaste, zašiljene in bodeče. Največkrat rastejo po tri skupaj v vretencu in na vejah ostanejo po 4 leta.
Dvodomna in vetrocvetna vrsta, cveti aprila in maja. Moški cvetovi rastejo v pazduhah lanskoletnih iglic in so eliptične oblike, 4-5 mm dolgi. Ženski cvetovi so zelenkasti, težko opazni, podobni listnim brstom.
Po oploditvi plodne luske omesenijo in tvorijo jagodast storž, ki ga imenujemo kar brinova jagoda. Ta je sprva zelena, ko dozori v drugem ali tretjem letu pa postane temno modra in poprhnjena.
Brinov les je srednje težek, precej trd, trajen in prijetno dišeč. Uporabljajo ga v rezbarstvu, za izdelavo pip, okrasnih predmetov, za izdelavo palic, škatlic. Vendar so njegove količine na trgu zanemarljive.
Doživi lahko izjemno starost do 2000 let. Najvišji brin raste v Logarski dolini na poti proti slapu Rinka in je kar 14 m visok. Pod Borštom ob Dragonji pa so izmerili 12 m visok primerek s prsnim premerom debla 66 cm. Je pomemben vir hrane za mnoge ptice. Zreli jagodasti storžki se uporabljajo kot začimba, iz njih pridobivajo brinovo olje in žgane pijače. Ima pa tudi nekatere zdravilne lastnosti, saj čistijo telo in pospešujejo krvni obtok. Pri Ilirih je bil brin sveta rastlina in so ga uporabljali za sežiganje mrličev in kot kadilo, saj bi dim odganjal vse vrste zla, od mrčesa do urokov in čarovnic.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Hedera helix
Olesenela do 20 (30), pa celo 50 m visoka in do 20 cm debela vednozelena vzpenjavka ima oprijemalne korenine. Za pokončno rast potrebuje oporo. Doživi starost do nekaj 100 let. Koreninski sistem je močno razvejan, vendar je površinski.
Je vzdolžno razpokano temno sive do rjave barve.
Listi so vednozeleni, spodaj rumenkastozeleni. Listi so dveh oblik (heterofilija) na poganjkih s cvetovi so premenjalno nameščeni in večinoma enostavnih (eliptični ali jajčasti), na sterilnih poganjkih pa so dlanasto krpati s 3-5 krpami.
Cvetovi so dvospolni, rumenozeleni, dišeči in združeni v kobulasta socvetja. Enodomna in žužkocvetna vrsta cveti jeseni, septembra in oktobra.
Koščičasti plodovi dozorijo šele naslednjo spomlad, so okroglasti 8-10 mm debeli, temno modri in strupeni.
V gozdovih je bršljan vrsta, ki povečuje estetsko vlogo gozda in je pomembna hrana za živali, tako za srnjad, ki objeda liste, kot tudi za ptice, ki jedo plodove. Po drugi strani pa je lahko škodljiva vrsta, tako kot srobot, sploh takrat kadar se preveč razraste. V primeru, da se preveč razraste ga je potrebno odstranjevati. Bršljanov les je primeren za galanterijske izdelke.
Razširjen v južni srednji in zahodni Evropi. Razširjen je tudi po vsej Sloveniji, od nižin do gorskega pasu, najdemo ga po gozdovih, starih zidovih in na podobnih mestih. Največkrat raste na svežih, globokih in hranljivih tleh, najraje na apnencu, prenese tudi slabša tla. Ustreza mu oceanska klima, rad ima stalno vlago v zraku. Zelo dobro prenaša senco, prav tako dobro uspeva na soncu, tudi zimski mraz dobro prenaša. Rastlinski deli vsebujejo zdravilne učinke, vendar moramo biti pri njihovi uporabi izjemno previdni. Rastlina, še posebno semena vsebujejo strupeno snov hederin. V slovenščini ima veliko ljudskih imen: beršljen, bljuš, bljušt, brstran, bršček, bršlan, bršlen, bršlin, bršljan, bršljen, bršljin, brštan, obršilj, obšilj… Bršljan so omenjali številni avtorji že v starem veku. Veljal je za zaščito pred hudobnimi duhovi in za simbol zvestobe. V starem Egiptu je bil posvečen Ozirisu, bogu plodnosti in poglavarju kraljestva mrtvih. V grški in rimski mitologiji je bil bršljan poleg vinske trte atribut vinskih bogov Dioniza in Bakha. Narisan nad vrati gostilne je jamčil, da tam točijo dobro vino. Tudi v zgodnji krščanski simboliki in v srednjeveških katedralah se pojavlja bršljanov motiv vedno znova. Hedera je latinsko ime za bršljan. Uporabljala sta ga že Virgil in Plinij. Izhaja iz latinske besede hédra, ki pomeni »sedeti« in se nanaša na oprijem korenine. Grška beseda helix pomeni »zavit« ali »spiralen«. Z botaničnega vidika je ta oznaka napačna, saj bršljan nima vitic in se ne ovija okoli opore, pač pa se samo oprijemlje s koreninami kot vzpenjalka. Medicinska uporaba bršljana je dokazana.
Nekoč naj bi neveste ob poroki nosile bršljan na sebi, ker prinaša srečo v zakonu.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Crataegus laevigata
Je do 12 metrov visoko, do 0.5 m debelo in do 100 let staro listopadno drevo. Pogosto raste kot srednje velik grm.
Skorja na deblu je pepelnato siva in gladka, pozneje temno rjava in drobno razpokana.
Liste ima dolge od 3-5 cm, zgoraj so živo zeleni in bleščeči, spodaj sivozeleni in včasih ob žilah rahlo dlakavi.
Je enodomna in žužkocvetna vrsta, ki cveti od maja in junija pred olistanjem. Kot rečeno so cvetovi dvospolni, do 1.5 cm široki, beli ali rahlo rožnati, po 5-10 združeni v socvetja. Cvetovi so 5-števni, imajo 20-25 prašnikov z živo rdečimi prašnicami, pestič ima 2 ali 3, redko 1 vrat.
Iz oplojenih cvetov se razvijejo do 12 mm dolgi, jajčasti, skoraj okrogli plodovi rdeče barve - gloginje. Te imajo mokast, kislo-trpek okus in so bogate z vitaminom C ter karotenom. Vsebujejo tudi veliko Sladkorja, limonske kisline, pektina, čreslovine in drugih sestavin. Plod vsebuje 2-3 trde, rjave, do 5 mm dolge koščice.
Les je rdečkast, težak in težko cepljiv les. Cenjen je za izdelavo orodij in strojnih delov. Je zdravilna rastlina in okrasna sorta. Pred leti so na Koroškem posušene in zmlete gloginje mešali z moko in iz te mešanice pekli kruh. Posušeni cvetovi in plodovi se uporabljajo v ljudskem zdravilstvu za zmanjšanje krvnega pritiska, kot Kardiotonik in zdravilo zoper sklerozo arterij.
Gloginje uporabljajo tudi za pripravo dobrih kompotov, želejev in marmelad. Za sušenje nabiramo liste in cvetove, jeseni pa tudi rdeče plodove. Cvetove nabiramo preden se odprejo, da jim med sušenjem ne odpadejo listi. Uporabljamo jih v obliki zdravilnih čajev (Glog zdravilni čaj, Čaj proti zvišanemu krvnemu tlaku in kapljic (Glogove kapljice, Kapljice za srce).
Glog dobro raste med drugim grmovjem, ob robovih gozda, polja, po planinah in ravninah, pogosto ga zasadijo za žive meje. Najraje ima s hranili bogata tla, kjer temperaturna nihanja niso prevelika. Prenaša tudi revnejša tla. Ne ustrezajo mu najbolj sušna rastišča, na katerih ga zamenjuje enovratni glog.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Juglans regia
Navadni ali beli oreh je do 30 m visoko in do 2 m debelo listopadno drevo z okroglasto, izbočeno krošnjo, ki je pri osebkih, rastočih na prostem razvita precej nizko. Oreh ima dobro razvit koreninski sistem z zelo močno glavno in šibkejšimi stranskimi koreninami.
Skorja je svetlo siva, sprva gladka, pozneje navpično razpokana.
Listi so premenjalno nameščeni, 20-50 cm dolgi in lihopernato sestavljeni iz 5-9 navadno 7 lističev, med katerimi je vršnji največji. Posamezni lističi so eliptični, goli in bleščeči, 6-13 cm dolgi in 5 cm široki, celorobi in ob dotiku prijetno dišeči.
Je enodomna in vetrocvetna vrsta, moški cvetovi se razvijejo aprila še pred olistanjem, ženski maja hkrati z olistanjem. Moški cvetovi so združeni v zelenkaste viseče mačice dolge 6-12 cm, ki se razvijejo iz lateralnih brstov. Ženski cvetovi se razvijejo posamič po nekaj skupaj na koncu letošnjih poganjkov.
Okroglasti, koščičasti in so sestavljeni iz koščice, ko jo obdaja žilavo tkivo odano z zeleno kožico. Košcica je trda, seme (jederce) pa je užitno.
Je eden najboljših evropskih lesov. Je elastičen, obstojen, gladek in lep. Veliko se uporablja v pohištveni industriji, saj ima zelo lepo teksturo in s sestavljanjem delov furnirja je mogoče izdelati čudovite vzorce. Še posebej lep je les iz korenin. Orehovino uporabljajo še v strugarstvu, rezbarstvu, v orožarstvu, tudi za izdelavo glasbil.
Cvetni prah in semena lahko povzročajo alergije. Orehova potica je slovenska tradicionalna jed. Včasih so mislili, da oreh, zasajen v bližini hiše, lahko odžene strele. Pogosto raste oreh sredi dvorišča, saj so kmetje verjeli, da odganja muhe in druge žuželke. Najdebelejši oreh raste sredi Kočevske Reke; obseg debla je 434 cm, visok pa je 15 m. Jedrca so med energijsko najbolj bogatejšimi živili, vsebujejo veliko vitamina B in kovinskih ionov. Izvlečki iz listov zdravijo vrsto vnetji, iz listov in skorje so včasih izdelovali barve od rjavih do črnih odtenkov. Listi so dobri tudi za pripravo čaja. Oreh nas spodbuja, da spreminjamo naše lastne ritme in razvijamo občutek samostojnosti in odgovornosti.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Acer campestre
Je listopadno drevo visoko do 20 m in do 50 cm debelo. Koreninski sistem je srčast in se ne razrašča globoko, ampak bliže površini. Poganjki so svetlo rjavi, tanki in goli na njih se pogosto tvorijo plutasta rebra. Korenine se razraščajo bolj po površini.
Skorja na deblu je drobno mrežasto razpokana, sprva rjavkasta, pozneje rjava do temnorjava.
So razmeroma majhni 5-10 cm široki in 3-7 cm dolgi, dlanasto krpati ali dlanasto deljeni, med 5 listnimi krpami so srednje 3 največje, vrh lista je top. Listi so sprva dlakavi, nato zgoraj goli in temnejši, spodaj svetlejši in goli ali fino dlakavi. Pecelj je rdečkast do 10 cm dolg.
Poligamna ali enodomna , žužkocvetna vrsta, ki cveti konec aprila ali maja hkrati z olistanjem. So po 10-20 združeni v rumenkasozelena češuljasta socvetja. Cvetovi so lahko dvospolni, moški ali ženski. Posamezen cvet je rumenozelen in majhen.
So rdečkasti ali zeleni in krilati ter dlakavi, pa tudi goli. Plodovi vise.
Les je svetlo rjav ali rdečkastobel, letnice ima jasno vidne, je precej trd, težak in kakovosten. Dobro se obdeluje in polira, v preteklosti je bil primeren za posebne izdelke v kolarstvu, strugarstvu, rezbarstvu, umetnostnem mizarstvu in za izdelavo pip.
Olupljene in posušene maklenove poganjke so na podeželju nekoč tradicionalno uporabljali za špiljenje domačih klobas, običaj je še dandanes ohranjen. Zaradi obilnega cvetenje je maklen primeren za čebeljo pašo. Plodovi so pomemben vir hrane za nekatere vrste ptic, na primer kaline in dleske.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Castania sativa
Je do 35 m visoko drevo. Krošnja je košata, deblo se na starost odebeli, široko razmaknjeno raste že nizko nad tlemi.
Sprva je gladko, rjavo, pozneje sivorjavo in po dolgem razbrazdano.
Listi so 25 cm dolgi, enostavni, suličatsi, podolgovati, koničasti robovi so kakor žaga ostro nazobčani. Zgoraj so lesketajoče se zeleni z izrazitimi žilami.
Je enodomna, žužkocvetna vrsta, vendar se oprašuje tudi z vetrom. Cveti pozno, šele konec junija ali v začetku julija meseca.
Rumeno rjavkaste skledice, ježice z mehkimi bodicami, ki se razpočijo v štirih loputah. V njih leže 2-3 rjavi, lesketajoči se plodovi kostanja. Kostanj ima na koncu značilen repek, ki je ostanek cvetnega odevala. Plodovi dozorijo in odpadejo oktobra.
Les je trajen in kakovosten, podoben hrastovemu in široko uporaben v gradbeništvu, sodarstvu, za električne droge, železniške pragove, vinogradniške kole in kurjavo. Veliko kostanjevega lesa se porabi tudi za proizvodnjo tanina. Nekateri deli so uporabni v zdravilstvu. Hranljivo seme je užitno pečeno, kuhano ali kandirano. Med gojenimi sortami je najbolj znan laški kostanj ali maroni.
Pravi kostanj so skupaj z vinsko trto pri nas razširjali Rimljani. V 20. Stoletju je pravi kostanj hudo prizadel kostanjev rak. Vsi poskusi boja proti tej bolezni so bili neuspešni, šele pojav okuženosti glive z virusom, bo morda ustavil pohod te bolezni.
Pravi kostanj dočaka visoko starost. Najstarejša drevesa rastejo na pobočjih vulkana Etna, v Sloveniji so pravi kostanji med najdebelejšimi drevesi. Najmogočnejši je Gašperjev kostanj na Močilnem pri Radečah, saj ima obseg 1093 cm in je visok 18 m.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Pinus sylvestris
Velik je do 40 m. Vedno zeleno iglasto drevo s stožčasto, v starosti dežnikasto krošnjo. Razvije globoko glavno in močne stranske korenine, s katerimi je zelo močno ukoreninjen. Dočaka starost 300 in več let.
V zgornjem delu in po debelejših vejah značilno rumenkastordeča, z nje se luščijo tanki lističi lubja. Starejša drevesa imajo debelo in globoko razbrazdano skorjo.
Iglice so dolge 4-8 cm, so modro zelene in gosto rasle.
Enodomna in vetrocvetna vrsta cveti maja in v začetku junija. Moški cvetovi so podolgovati in valjasti in se nahajajo na dnu mladih poganjkov v številnih skupinah. Ženski cvetovi so združeni v drobna, redeča ali rjava 5 mm dolga pokončna storžasta socvetja, ki običajno v parih ali posamezno rastejo na koncu letošnjih poganjkov. Storži dozorijo septembra ali oktobra v drugem letu.
Storži so dolgi 3-7 cm.
Je lahek, mehak in srednje trd. Njegova uporaba je kot pri večini drugih iglavcev zelo široka. Uporaben je v gradbeništvu, pri vodogradnjah, v mizarstvu, za izdelavo stavbnega pohištva, za rudniški les, za ladijske pode. .. V iglicah je veliko vitamina C in eteričnih olj, zato jih uporabljajo v zdravilstvu. Iz rdečega bora so nekoč pridobivali smolo. Smolnate borove trske so nekoč uporabljali za razsvetljavo. Fosilno smolo, ki je tekla iz poškodovanih borovih dreves, imenujemo jantar.
Največji rdeči bor raste v Šentjanžu nad Dravčami, na severnem robu Pohorja, visok je 18 m, njegov obseg pa je 342 cm. V zdravilstvu se uporabljajo ostali rastlinski deli, iglice vsebujejo veliko vitamina C, vdihovanje sopare pomaga pri vnetju pljuč in žrela, čaj iz storžkov čisti kri. Na Daljnem vzhodu je bor simbol nesmrtnosti. Tudi pri starih Grkih so borovi storži v rokah boga Dioniza izražali nesmrtnost rastlin. V Sloveniji uporabljajo bor pri nekaterih ljudskih običajih.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Cornus sanguinea
Rdeči dren je listopadni grm, ki v višino doseže od 2 do 6 m in ima temne zeleno-rjave veje.
Skorja na debelejših vejah in debelcih je rjava do temno rdeča ter drobno razpokana.
Listi so enostavni in elipsaste oblike, dolgi od 4 do 8 cm in široki med 2 in 4 cm. Na veje se nameščeni nasprotno. Imajo 3 do 4 pare žil, ki rastejo polkrožno v obliki loka. Površina listov je dlakava, zgornja stran je zelena, spodnja p anekoliko bolj bledo zelena. Listi jeseni pred odpadanjem intenzivno pordečijo.
Cvetovi so beli in imajo premer med 5 in 10 mm ter neprijeten vonj. V neprava kobulasta socvetja je zbranih do 50 cvetov. Socvetja dosežejo premer med 3 in 5 cm. Oplajajo jih žuželke. Je enodomna vrsta, cveti maja ali junija, šele po olistanju. Pogosto je tudi vnovično poznojesensko cvetenje.
Iz oplojenih cvetov pa se razvijejo črne jagode s premerom med 5 in 8 mm. Znotraj plodov je po eno seme. Plodovi niso užitni.
Listi in plodovi rdečega drena so hrana mnogo različnim živalskim vrstam. Z listi se hranijo gosenice vešče vrste Coleophora anatipennella. Plodovi so hrana različnim vrstam ptic in nekaterim sesalcem. Zaradi velike priljubljenosti jagod med pticami, se rdeči dren pogosto uporablja v permakulturnem kmetovanju, da se z njim odvrne ptice od gojenih rastlin in privabi ptice, ki nato lovijo škodljive žuželke. Zaradi cvetov in lepega rdečega listja jeseni ga uporabljamo kot okrasno rastlino v vrtovih in parkih. Les ima podobne lastnosti kot les rumenega drena, je zelo gost in v vodi ne plava. Uporablja se ga za izdelavo različnih izdelkov, med drugim za puščice, pohodne palice in drugo.
Puščice, ki so jih našli na ledenodobnem lovcu Ötziju, leta 1991, so bile izdelane iz lesa rdečega drena. Uspeva po vsej Sloveniji do 1000 m visoko. Ustrezajo mu bogata, globoka ilovnata tla na apnencu. Potrebuje več vlage kot rumeni dren. Je svetloljubna vrsta, ki prenese le nekaj sence. Je odporen proti mrazu. Rdeči dren tvori gozdni rob. Plodovi in listi so hrana za živali, cvetovi pa odlična paša za čebele. Uporabljamo ga za utrjevanje tal in preprečevanje erozije.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Cornus mas L.
Listopaden grm ali do 8 m visoko drevo ima gosto okroglasto krošnjo in dobro razvit koreninski sistem, ki se razrašča globoko v tla. Poganjki so na prvih dveh členkih v prerezu kvadratni. Po spodnji strani so največkrat rdeči zgoraj zeleni. Brsti so dveh vrst (cvetni in listni). Listni brsti so podolgovati, drobni in zašiljeni, cvetni okrogli in rastejo na kratkih poganjkih.
Skorja na deblu je sprva rumenosiva in gladka, pozneje potemni in razpoka v drobne ploščice
Listi so enostavni, jajčasti ali eliptični, 8-10 cm dolgi, zašiljeni. Na spodnji strani imajo značilne bele dlačice v pazduhah žil. Cvetovi so dvospolni, rumeni, 4-števni in združeni v pakobulasta socvetja.
Je enodomna in vetrocvetna vrsta, kot eden prvih grmov zacveti že februarja ali marca še pred olistanjem.
Koščičasti plodovi so rdeči, popolnoma zreli so skoraj črni, kiselkastega in trpkega okusa. Popolnoma zreli in od prve slane zmehčani so prijetno sladkega okusa.
Pomemben graditelj gozdnega roba. Plodovi so hrana za gozdne živali, zelo zgodaj odprti cvetovi so dragocena paša za čebele. Primeren je za utrjevanje in pogozdovanje sušnih južnih in jugozahodnih, eroziji izpostavljenih območji, nasipov, obcestnih brežin in podobno. Uporablja se za izdelavo živih mej, gradi namreč eno najlepših živih mej.
Iz drenovine so morali biti izdelani zobje pri grabljah. Plodovi so užitni, predelujejo jih v marmelade in sokove, iz njih pa so kuhali tudi žganje, imajo pa tudi nekaj zdravilnih lastnosti.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Sorbus domestica
Je do 20, izjemoma do 30 m visoko listopadno drevo z razmeroma široko in pravilno oblikovano krošnjo ter ravnim deblom. Koreninski sistem je močen, navadno je razvita tudi globoka glavna korenina.
Je temnorjav do črnorjav. Skorja razpoka v drobne ploščice.
Listi so lihopernato sestavljeni in premenjalno nameščeni. Lističi so eliptični z nažaganim robom. Zgoraj goli, spodaj sprva puhasti nato pa goli.
Enodomna in žužkocvetna vrsta , ki cveti aprila in maja po olistanju. Dvospolni cvetovi so belkasto rumeni in združeni v 6-10 cm široke gosto dlakave češulje. Posamezen cvet je pecljat, do 15 mm širok in sestavljen iz 5 čašnih in 5 venčnih listov.
So okroglasti ali hruškasti, mesnati, pecljati in 2 – 4 cm debeli. Plod vsebuje največ 6, navadno pa le nekaj semen.
Je v večini Slovenije znan kot sadno drevo. Njegovi plodovi so užitni, še zlasti ko se umedijo. Jemo jih presne in posušene,kompot iz suhih plodov je dobro sredstvo za zapiranje. Plodove predelujejo v marmelado, ki zdravi črevesne bolezni, ter v žganje, vino in druge pijače. Skoršev sok so včasih dodajali jabolčnemu moštu in mu s tem podaljšali trajnost. Sicer pa so skorševi plodovi v uporabi že najmanj 2000 let. Skoršev les je bledo rdečkaste barve in fine zgradbe. Lepo se obdeluje, je težek in zelo kakovosten. Nekoč je bil zelo iskan zaradi svojih mehanskih lastnosti. Uporabljali so ga v kolarstvu, orožarstvu, za izdelavo stiskalnic in dog za sode, zobatih koles in podobno. Skorš sadijo tudi kot okrasno vrsto, zelo lep je tako spomladi med cvetenjem kot jeseni, ko na njem zorijo plodovi.
Najdebelejši znani skorš v Sloveniji raste v Drenovcu pri Senušah v okolici Krškega. Obseg njegovega debla v prsni višini je kar 403 cm. Po obsegu mu je blizu še skorš v Murščaku pri Radencih z obsegom 338 cm.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Picea abies
Visoka do 50 m, koničasto stožčasta, veje izraščajo v vretencih, zgornje so obrnjene navzgor, spodnje navzdol, vendar so na koncu spet usločene navzgor. Je velike rasti. Njena domovina so evropska gorstva srednjih in severnih predelov. Ima zelo plitev koreninski sistem.
Rdečkasto s tenkimi luskami.
Iglice so dolge 10-25mm, ravne ali usločene, štirirobe, koničaste, malce bodeče, na obeh straneh temno zelene. Na pokončnih poganjkih so razvrščene spiralno
Je enodomna, vetrocvetna rastlina, cveti aprila in maja. Moški cvetovi so do 2 cm dolgi, sprva rdečkasti in pozneje rumenorjavi, ženska storžasta socvetja so rdeča, pokončna in rastejo na koncu poganjkov v zgornji tretjini krošnje. Po oploditvi se razvijejo v storže, ko se med zorenjem povesijo.
Storži so dolgi 10-15 cm, najprej zeleni ali rdečkasti, pozneje svetlo rjavi. Luske so toge in trdne, na robu potegnjene v bolj ali manj izraziti jeziček.
Smrekovina je mehak, elastičen in v Sloveniji daleč najpogostejši les, uporabljen v gradbeništvu, pohištveni industriji, papirni industriji, pri izdelavi glasbil. Iz smrekovih iglic se pridobivajo eterična olja, skorjo se uporablja za strojenje. Iz smreke se pridobiva tudi terpentin. Zelo priljubljena je tudi kot božično drevesce.
Smreko so v Sloveniji močno razširili v drugi polovici 18. stoletja. Smreka je danes slovenska najpomembnejša drevesna vrsta. Že od nekdaj je smreka simbol rodovitnosti. V ljudskem izročilu se pogosto uporablja kot obredno drevo. Kot na primer majski mlaj ali božično drevo. Tudi Belokranjci so v Jurjevem sprevodu nosili smreko, ki so jo olupili in okrasili s cvetjem in rutami. Sgermova smreka s svojimi 61,80 metri višine kraljuje v radeljskem delu Pohorja in je verjetno najvišja smreka v Evropi. Stara je okrog 300 let, po obsegu meri 354 cm, kar pomeni, da meri njen premer nekaj več kot meter.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Taxus boccata
Je do 20 m visoko in do 1 m debelo vednozeleno iglasto drevo s široko stožčasto, v starosti tudi okroglasto krošnjo. Pogosto raste večdebelno, debla se med seboj rada zrastejo. Veje tise so zelo dolge in iz debla ne rastejo v vejnih vencih. Koreninski sistem je močno razvejan, glavna korenina lahko sega zelo globoko v tla. Na koreninah je razvita endotrofna mikoriza. Raste razmeroma počasi.
Skorja je rdečkasto rjava, zelo tanka in na mlajših drevesih gladka, lubje se z debla lušči v trakovih in luskah.
Iglice so do 3 cm dolge in do 2,5 cm široke, ploščate, mehke, dolgo zašiljene, zgoraj temno zelene in bleščeče, spodaj imajo dve svetli progi listnih rež. Na pokončnih, dobro osvetljenih poganjkih so nameščene spiralno, v zasenčeni vodoravnih poganjkih pa dvoredno, razčesano. Iglice na vejicah ostanejo 4-5 let, izjemoma tudi 8 let.
Je dvodomna in vetrocvetna vrsta, ki cveti marca in aprila. Posamezne pa so tudi enodomne ali pa sčasoma spremenijo spol. Moški cvetovi so v kroglastih skupinah na spodnji strani poganjkov iz prejšnega leta in so rumeni. Ženski cvetovi so zelo majhni in neopazni, posamični.
Orehasta semena obdaja rdeča jagoda. Storži so močno preobraženi. Vsak vsebuje posamezno seme dolžine 4–7 mm in ga obdaja preobražena luska, ki se razvije v aril, t.j. mehak, svetlordeč jagodičast, na enem koncu odprt mesnat ovoj dolžine 8–15 mm. Arili dozorijo v 6-9 mesecih po oprašitvi, nato pa jih pozobajo drozgi, pegami in druge ptice, ki nato z blatom raztrosijo v trdem ovoju nepoškodovana semena. Moški storži so zaobljeni, premera 3–6 mm in sipajo pelod zgodaj spomladi.
Tisovina je izjemno trden in prožen les z lepo in temno črnjavo, zato je že od nekdaj zelo iskana in premočno izkoriščena. Lepo se obdeluje, uporabljali so jo za izdelavo ščitov, kopij in lokov, iz nje so izdelovali angleško pohištvo najvišjih cenovnih razredov, glasbene inštrumente, rezbarji so iz nje izdelovali relikvarije.
Doživi starost do 2000 let. Največji slovenski tisi sta Vrablova tisa z obsegom 440 cm in višino 13 m in Juršev tisovec z obsegom 437 cm in višino 14 m. Iz tisinih iglic in skorje pridobivajo zdravilo proti nekaterim vrstam raka. Je terciarni relikt in spada med najstarejše iglavce. Vse vrste tise vsebujejo zelo strupene alkaloide taksane, katerih formula se med vrstami nekoliko razlikuje. Alkaloid najdemo v vseh delih drevesa, razen arilih. Arili so užitni in sladki, seme pa je zelo strupeno; v nasprotju s pticami človek semensko ovojnico razgradi in s tem sprosti taksane. To je lahko ob uživanju »jagod« tise, ne da bi prej odstranili semena, usodno. Ob tisah pogosto najdemo poginule prežvekovalce, posebno govedo in konje, ki so se zastrupili z listjem, jelenjad pa strupe razgradi in se lahko z listjem hrani brez posledic. Zaradi smukanja tise v naravi pogosto najdemo le na strmih ponočjih, ki so jelenjadi nedostopna. Z listjem se hranijo tudi ličinke nekaterih metuljev. Tisa je simbol posmrtnega življenja in pri Keltih je veljala za pogrebno drevo. Pomeni tudi zaščito pred uroki in čarovništvom, zato so jo sadili ob hišah. Spada med zavarovane rastlinske vrste.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Fraxinus excelsior
Je do 40 m visoko listopadno drevo s pravilno, široko in zračno krošnjo, močnimi in dolgimi vejami in ravnim deblom. Koreninski sistem je dobro razvit in močen. Brsti so značilno črni.
V mladosti gladko in sivo, pozneje pa sivo do sivorjavo ter vzdolžno razpokano.
So navzkrižno raporejeni, lihopernato sestavljeni iz 7 do 13 lističev, ki so suličasti in zašiljeni. Po robovih so fino nažagani in večinoma goli.
Cvetovi so združeni v obstranske late, so brez cvetnega odevala in zato slabo opazni. Veliki jesen je lahko enodomna ali dvodomna vetrocvetna vrsta, ki cveti aprila ali maja pred olistanjem.
So podolgovati,rjavi krilati oreški, združeni v značilne goste šope. Seme leži na koncu krilca.
Veliki jesen najbolj cenijo zaradi trdnega, trajnega in lepega lesa, ki je primeren za izdelavo pohištva in parketa in prenese hude obremenitve. Iz jesenovine so izdelani ročaji najboljših orodij in različne vrste najzahtevnejših športnih rekvizitov od hokejskih palic in smuči, do telovadnega orodja jesenovo listje so nekoč uporabljali za živinsko krmo, s kuhanjem listja in volne so barvali volno zeleno, s skorjo in modro galico pa črno. Razni deli so uporabni v zdravilstvu. Izvlečki ugodno vplivajo na ledvice in pomagajo pri revmi in nepravilni prebavi. Veliki jesen sadimo tudi kot okras, vendar le tam, kjer je na razpolago dovolj prostora.
Največji znani slovenski jesen raste v Črnečah pri Dravogradu. Obseg njegovega debla v prsni višini je 550 cm, visok pa je 40 m. Jesen nastopa v mnogih mitologijah, ljudskih verovanjih in vražah. Vedno ima velikansko magično moč in je poln groženj. Kar dve mitologiji ga povezujeta s stvarjenjem človeštva. Pogosta je tudi povezava jesena s kačo. Napitek iz jesenovega listja naj bi zanesljivo deloval proti kačjemu strupu in kače naj bi se izogibale jesenove sence. Kače so raje lezle skozi ogenj, kot skozi jesenove veje, če ni bilo tretje poti. Tudi novorojenčka so morali prvič okopati pred ognjem, kjer so gorela jesenova polena. Jesenov les so potrebovali kolarji za izdelovanje koles za vozove. Katero je pravo drevo za izdelavo kolesa je vedel le kolarski mojster. Dolgoletne izkušnje in izročilo so ga naučili, koliko mora biti drevo staro, kje mora rasti kakšna mora biti njegova prožnost in še kaj. To znanje je prehajalo iz roda v rod in se ga ni bilo mogoče naučiti iz knjig.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Salix caprea
Grm z debelimi vejami, kot drevo zraste 5-7 m, izjemoma tudi 12 m, krošnja je gosta in okrogla. Deblo je pogosto skrivičeno, debelo in nizko. Koreninski sistem je močen. Iva razvije globoko glavno in številne površinske stranske korenine.
V mladosti je sivozeleno in gladko, pozneje svetlosivo in razbrazdano.
Jajčasti, dolgi 4-10 cm, konice listov so ukrivljene na stran, robovi so gladki ali nagubani, zgoraj motno zeleni, spodaj sivo zeleni in puhasto dlakavi
Je dvodomna in žužkocvetna rastlina, cveti marca in aprila, precej pred olistanjem. Moške mačice so sprva srebrno kožuhavinaste, potem pa zlatorumene zaradi prašnih niti, ki mole iz njih. Ženske mačice so daljše in zelenkaste.
Je podolgovata glavica, ki ob zrelosti, konec aprila vzdolžno poči na dva dela. V njej je mnogo drobnih semen, obraščenih z gostimi, dolgimi, nežnimi belimi dlačicami.
V gozdu je iva najbolj pomembna pri zaščiti in vzgoji občutljivejših drevesnih vrst. Njen les je zelo mehak in ga je lahko obdelovati, vendar ga večinoma uporabljajo samo za kurjavo. Mlade liste in poganjki zelo rada obira živina. Iva je tudi medonosna vrsta, zato jo sadijo v nasade. Lahko je tudi okrasno drevo ali grm, kombiniramo jo z drugimi listavci, lahko tudi s smreko.
Vrbe so žužkocvetne, njihovi najpomembnejši opraševalci pa so čebele, ki jih na cvet privabljajo medovne žleze. Cvetoča iva spomladi čebelam ponuja prvo obilnejšo pašo.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Pinus strobus
Zeleni bor je do 30 m (50) visoko in do 3 m debelo drevo s precej nepravilno krošnjo. Debele in različno dolge veje izraščajo v vejnih vencih po pet (značilnost iglavcev). Skorja je sprva sivozelena, tanka, bleščeča in gladka, pri starih drevesih pa sivorjava, debela in globoko razpokana, tako da tvori pravokotne ploščice. Naravno je razširjen v severovzhodnem delu Severne Amerike, kjer je eden izmed najpomembnejših graditeljev naravnih gozdov. Največ ga je v nižinah in gričevju, raste od morja do 1500 m n. v., čeprav nad 500 m n. v. raste le še posamezno. V manjših skupinah ali posamezno se pojavlja skoraj v vseh gozdovih v Sloveniji. Raste na zelo različnih tleh, najbolje pa na globokih, peščenih, zmerno vlažnih in nekoliko kislih tleh. Na silikatni matični podlagi uspeva bolje kot na apnenčasti. Dobro prenaša tudi nizke zimske temperature, slabše sneg in veter, ki lomita krhke veje. Je polsencozdržna vrsta, v mladosti prenese precej zasenčenja s strani, v starosti pa reagira kot svetloljubna vrsta.
Iglice izraščajo v šopkih po pet, dolge so 6-14 cm, so zelo tanke, mehke in nežne, modrozelene barve. Enakomerno so razporejene okrog in okrog poganjka, se ne povešajo, na drevesu ostanejo 2-3 leta. Šopi iglic so pretežno navzgor obrnjeni. Ob dnu obdaja šop nežna, luskasta nožnica; dolga do 15 mm, ki kmalu odpade.
Enodomna in vetrocvetna vrsta, cveti maja in v začetku junija.
Storži zorijo 2 leti, so podolgovati 8-20 cm dolgi, rahlo zašiljeni in rjavi.
Zaradi izjemo hitre rasti in kakovostnega lesa zeleni bor v svoji domovini ena najpomembnejših gospodarskih vrst. Les je lahek in glede na svojo majhno težo zelo trden in se dobro obdeluje.
Najdebelejši zeleni bor raste pri kraju Marquette v ZDA, visok je 61,2 m in ima premer 1,5 m. Zeleni bor je poleg duglazije in rdečega hrasta najpogostejša tuja drevesna vrsta sajena v naših gozdovih. Prvič je bil zasajen konec 18. stoletja pri Mokricah. Les zelenega bora so uporabljali za jambore ladij Britanske kraljeve mornarice. Zeleni bor močno trpi zaradi mehurjevke zelenega bora ali ribezove rje (Cronartium ribicola), rastlinske bolezni ki se razvije na dveh gostiteljih.
Gostitelj dikariontskega stadija mehurjevke je ribez, zato lahko bolezen preprečimo, če ribeza ne zasajamo preblizu zelenega bora ( najmanj 2 km). Zeleni bor je hitro rastoča vrsta in v tem prekaša tudi smreko in rdeči bor.
Opis pripravil:
Jože Prah, Zavod za gozdove Slovenije
Avtor fotografij:
Leon Kernel, inženir gozdarstva
Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna
Trajanje projekta: september 2018 – april 2021
Nosilec projekta: Center za zunanjo ureditev, vodenje projektov in izobraževanje, d.o.o.
Partnerji projekta: Mizarstvo Kos d.o.o., Turistično društvo Polšnik, Vinogradniško društvo Štuc Šmartno
Skupna vrednost projekta brez DDV: 55.005,05 EUR, od tega vrednost sofinanciranja EKSRP 35.753,30 EUR
Operacija Lesarius je »7-čutni« interaktivni stalni in premični muzej, ki navdih išče v bogati lokalni dediščini obdelave lesa. Podatke, ki se na tak ali drugačen način navezujejo na lesarske obrti kolarja, sodarja, mizarja, tesarja, rezbarja, strugarja in pletarja iz tukajšnjega okolja bodo poleg zbranih informacij iz organiziranih modelirnih delavnic in aktivnosti, kamor bodo vključeni partnerji iz zelo različnih sektorjev, prispevale k postavitvi sodobnega muzeja.
Že pred nastankom muzeja bo velik poudarek na sodelovanju z lokalnim okoljem, saj si partnerji projekta želijo pomoči pri soustvarjanju, s tem bi se lahko odprle možnosti sinergij sodelujočih z dejavnostjo, ki jo ali jo želijo opravljati. Raziskane vsebine bodo obiskovalcem predstavljene na interaktiven način.
S pomočjo sodobne tehnologije bodo obiskovalci vsebine pridobili oz. začutili preko 7-ih čutil (vid, otip, vonj, sluh, okus, intuicija in čut za les). Za izrazitejšo izkušnjo bodo muzejske vsebine predstavljene v vizualiziranih in interaktivnih tehnikah prestavitve, kot so AR, ki temelji na obogateni resničnosti, 3D hologram, praktični preizkusi uporabe orodja, premikajoča fotografija, skriti predali, projekcija, grafika itd., kjer bodo nekatere delovale le s pomočjo uporabnikovih dražljajev in njegove opreme (telefon).
S postavitvijo projekta bo poskrbljeno da snovna in nesnovna dediščina pride do ljudi na inovativen in zanimiv način. V času trajanja projekta si partnerji projekta želijo usposobili tudi strokovnjaka, ki bi znal demonstrirati dela starih mojstrov na način, kot so ga poznali takrat. Projektne aktivnosti bodo med drugim prispevale k ozaveščanju o trajnostni rabi naravnih virov, o pomenu gozda ter spodbujali dejavnost zelenega gospodarstva.
Karakter Lesarius je dobrodušen in pozitiven virtualni lik. Njegov namen je pripovedovanje zgodb o drevesih in širjenje znanja obdelovalcev lesa. Oblikovala ga je ilustratorka Monika Klobčar.